06.04.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2018 r., sygn. I GSK 368/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek (spr.) Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia del. WSA Elżbieta Kowalik- Grzanka Protokolant Ilona Szczepańska po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A (obecnie Spółki A w likwidacji) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 grudnia 2015 r. sygn. akt VIII SA/Wa 295/15 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia zgłoszenia celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Spółki A w likwidacji na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 17 grudnia 2015 r. sygn. akt VIII SA/Wa 295/15 oddalił skargę A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w M. (skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z 30 stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia zgłoszenia celnego.

Sąd pierwszej instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

Działająca z upoważnienia skarżącej Agencja B., dokonała elektronicznego zgłoszenia celnego papierosów [...] w ilości 10.500.000 szt. (1050 opakowań). Zgłoszenia dokonano w systemie kontroli eksportu (ECS) w procedurze wywozu z Republiki Mołdawii. Deklarowanym w zgłoszeniu celnym urzędem wyprowadzenia był rumuński urząd celny, a odbiorcą towaru z Mołdawii podmiot o nazwie C.". Towar został zwolniony do procedury wywozu. Wyprowadzenie towaru z obszaru Unii Europejskiej potwierdzono 10 grudnia 2012 r. zgodnie z wydrukiem z systemu ECS.

W dniu 21 października 2013 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu otrzymał za pośrednictwem polskiej Prokuratury Generalnej międzynarodowy wniosek rekwizycyjny w sprawach karnych, informujący że papierosy objęte ww. zgłoszeniem nie zostały wyprowadzone poza obszar Unii Europejskiej. W świetle zaistniałych okoliczności organ pierwszej instancji postanowieniem z 31 stycznia 2014 r. wszczął z urzędu postępowanie celne w sprawie unieważnienia wskazanego zgłoszenia wywozowego przyjmując na podstawie art. 86 ustawy z dnia 17 marca 2004 r. - Prawo celne (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 727 ze zm.; dalej: Prawo celne) jako dowód międzynarodowy wniosek rewizyjny, a następnie decyzją z 12 września 2014 r. unieważnił zgłoszenie wywozowe z 7 grudnia 2012 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp