26.07.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2018 r., sygn. II GSK 28/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 sierpnia 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 412/16 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 sierpnia 2016 r. o sygn. akt III SA/Gl 412/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (zwany dalej WSA, bądź Sądem I instancji) oddalił skargę Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej.

Powyższe orzeczenie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W wyniku kontroli przeprowadzonej w dniu [...] listopada 2011r w lokalu "[...]" w Cieszynie, w którym działalność gospodarczą prowadził M. S.,. funkcjonariusze Urzędu Celnego ustalili, że znajduje się tam automat do gier, tj. urządzenie [...] nr [...]. Przeprowadzono eksperyment, w trakcie którego ustalono przebieg gier na ww. urządzeniu, wskazując że mają charakter losowy, komercyjny. W rezultacie stwierdzono, że gry na ww. urządzeniu są grami na automatach i mają charakter losowy, co spełnia definicję art. 2 ust. 5 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009r., nr 201, poz. 1540 z późniejszymi zmianami). Za urządzającego gry uznano Spółkę A (zwaną dalej Spółką), wskazując że z aneksu do umowy najmu lokalu zawartej 1 października 2011r. pomiędzy E. B. a M. S. wynika, że wynajmująca wyraża zgodę na wydzierżawienie z lokalu 3 m² dla Spółki A na wstawienie urządzeń potrzebnych do działalności. Ponadto Spółka nie kwestionowała, że jest właścicielką automatu o wskazanym numerze. Brak przy tym koncesji na prowadzenie kasyna. Powyższe ustalenia w odniesieniu do ujawnionego automatu zostały potwierdzone w opinii powołanego do sprawy karnej skarbowej biegłego sądowego. Jakkolwiek nie było możliwe przeprowadzenie na urządzeniu eksperymentu (nie udało się uruchomić automatu), to zdaniem biegłego z dużym prawdopodobieństwem przyczyną tego mogło być zainstalowanie w automacie urządzenia elektronicznego służącego do zdalnego sterowania pracą automatu za pomocą pilota.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne