19.07.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2018 r., sygn. II GSK 2421/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia del. WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 16 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Ke 541/15 w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Kielcach z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od D. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 16 grudnia 2015 r. (sygn. akt II SA/Ke 541/15) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (dalej: WSA), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302; dalej: ppsa), oddalił skargę D. K. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Kielcach (dalej: Dyrektor IC) z [...] kwietnia 2015 r. (nr [...]) w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

WSA orzekał w następującym stanie sprawy.

W dniu [...] maja 2014 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych w lokalu "[...]" przy ul. [...] w Kielcach, który nie był kasynem gry i w którym skarżący prowadził działalność gospodarczą w postaci salonu gier. W lokalu znajdowały się dwa urządzenia do gier o nazwach [...] i [...], stanowiące własność P. Spółki z o.o. W czasie kontroli funkcjonariusze celni przeprowadzili eksperyment, w efekcie którego stwierdzono, że gry urządzane na ujawnionych automatach cechuje cel komercyjny (z uwagi na odpłatność ich rozpoczęcia i możliwość uzyskania wygranych pieniężnych), a wynik gry nie zależy od zręczności gracza, lecz ma charakter losowy (z uwagi na to, że tempo obrotu bębnów i prędkość przesuwania się umieszczonych na nich symboli graficznych wykracza poza dostępną ludzkiemu oku możliwość percepcji i rejestracji obrazu). W rezultacie kontrolujący uznali, że gry prowadzone na wspomnianych urządzeniach są grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: ugh). Ujawniono też umowę, z której wynika, że skarżący podnajął P. Spółce z o.o. nie mniej niż 3 m² i nie więcej niż 4 m² powierzchni w skontrolowanym lokalu oraz miał szereg obowiązków związanych z przedmiotowymi automatami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne