Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. I GSK 848/16
Celne prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski Protokolant Monika Tutak-Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 grudnia 2015 r. sygn. akt III SA/Lu 240/15 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "[...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 10 grudnia 2015 r. sygn. akt III SA/Lu 240/15 oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:
W dniu 9 grudnia 2009 r. w Oddziale Celnym w Chełmie objęty został procedurą tranzytu wg dokumentu [...] towar niewspólnotowy w postaci czosnku świeżego w ilości 22.000 kg netto, który przywieziony został z Holandii. Towar, przed objęciem go procedurą tranzytu, kilkakrotnie był obejmowany na terenie Polski kolejnymi procedurami celnymi i sprzedawany. Po przywozie z Holandii został objęty procedurą składu celnego (odbiorca [...]). Towar został sprzedany firmie [...] (faktura eksportowa [...] grudnia 2009 r.), która następnie zgodnie z fakturami eksportowymi VAT Nr [...] , [...] z dnia 3 grudnia 2009 r. sprzedała towar obywatelom [...] W dniu 03.12.2009 r. towar w postaci czosnku w ilości 22.000 kg netto został wyprowadzony ze składu celnego H. (załadowany na samochód o nr rej. [...]) i objęty procedurą powrotnego wywozu (zgłoszenie [...] z dnia 3 grudnia 2009 r.), która w dniu 3 grudnia 2009 r. w Oddziale Celnym w Tomaszowie Lubelskim została zakończona. W tym samym dniu towar został objęty procedurą tranzytu według [...] . Procedura tranzytu w dniu 4 grudnia 2009 r. w Oddziale Celnym w Chełmie została zakończona, a towar, według deklaracji skróconej [...] , złożony został w magazynie czasowego składowania formy [...] . Składowany czasowo towar niewspólnotowy w dniu 9 grudnia 2009 r. objęty został procedurą tranzytu zewnętrznego wg dokumentu MRN Nr [...] . Towar był przewożony środkiem transportu o numerach rejestracyjnych [...] Nadawcą towaru była firma [...] , zaś odbiorcą, jak wskazano w polu 8 zgłoszenia, [...]. Z zapisów w zgłoszeniu celnym wynika, że towar został zabezpieczony dwoma zamknięciami celnym o nr [...]. Ponadto z zapisu w polu D zgłoszenia (Kontrola przez urząd celny wyjścia) "uznano za zgodnie" wynika, że towar został zwolniony do procedury bez kontroli. Głównym zobowiązanym wpisanym w polu 50 zgłoszenia tranzytowego była firma [...] - dalej: skarżąca lub spółka. Do zgłoszenia dołączono faktury handlowe [...] z dnia 03.12.2009r., zgodnie z którą firma [...] sprzedała towar obywatelom Ukrainy. Organ celny wyznaczył termin na dostarczenie towaru objętego w/w procedurą do urzędu celnego przeznaczenia do 12 grudnia 2009 r. W dniu 10 grudnia 2009 r. w/w środek transportu wraz ze zgłoszeniem tranzytowym został przedstawiony przez kierowcę [...] (w części dokumentów figuruje [...]) w urzędzie przeznaczenia, tj. Oddziale Celnym Drogowym w Dorohusku. W urzędzie celnym przeznaczenia nie przeprowadzano rewizji celnej towaru znajdującego się na tym środku transportu. Operacja tranzytowa została zakończona i zamknięta z kodem A2 (uznano za zgodne) w dniu 10 grudnia 2009 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty