20.06.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2018 r., sygn. I GSK 738/18

Środki unijne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 21 stycznia 2016 r. sygn. akt I SA/Ol 766/15 w sprawie ze skargi D.P. na decyzję Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania płatności rolnośrodowiskowej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od D.P. na rzecz Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 21 stycznia 2016 r. (sygn. akt I SA/Ol 766/15) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (dalej: WSA) oddalił skargę D. P. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie (dalej: Dyrektor OR ARiMR) z [...] września 2015 r. (nr [...]) w przedmiocie odmowy przyznania płatności rolnośrodowiskowej na 2014 r.

WSA orzekał w następującym stanie sprawy.

Skarżący złożył wniosek o przyznanie na 2014 r. płatności rolnośrodowiskowej w ramach wariantu 2.9 (Uprawy sadownicze i jagodowe - z certyfikatem zgodności) do powierzchni 53,70 ha, obejmującej działkę A (o powierzchni 8,98 ha) i działkę B (o powierzchni 44,72 ha), na których zadeklarował uprawę jabłoni domowej. Wniosek dotyczył zobowiązania rolnośrodowiskowego, które skarżący realizował od 2010 r.

W dniach [...] lipca oraz [...] sierpnia 2014 r. w gospodarstwie skarżącego została przeprowadzona kontrola na miejscu. Podczas kontroli ustalono, że na działce B nie dochowano minimalnej obsady drzew - stwierdzono bowiem 4712 sztuk jabłoni spełniających normy przy wymaganymi minimum 5322 sztuk (wśród drzew niespełniającyh norm znalazły się drzewa suche, zagryzione i uszkodzone przez zwierzęta oraz drzewa poniżej 80 cm). Stwierdzono ponadto, że: 1) w rzędach występują wieloletnie chwasty o silnym zagęszczeniu, 2) sad jest nieowocujący, 3) w celu ochrony przed zwierzętami zastosowano osłonki plastikowe, w których znajdują się również sadzonki olszy, głogu i brzozy. Wobec powyższego kontrolujący uznali, że skarżący nie spełnił warunku prowadzenia produkcji rolnej zgodnie z najlepszą wiedzą i kulturą rolną, przy zachowaniu należytej dbałości o stan fitosanitarny roślin i gleby oraz wykonywania na plantacji co roku zabiegów uprawowych i pielęgnacyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp