16.02.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2018 r., sygn. I GSK 166/16

Celne prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Ciechomska - Florek Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Elżbieta Kowalik - Grzanka (spr.) Protokolant Ilona Szczepańska po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 października 2015 r. sygn. akt III SA/Wr 124/15 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu 201,72 (dwieście jeden złotych siedemdziesiąt dwa grosze) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 6 października 2015 r., sygn. akt III SA/Wr 124/15 oddalił skargę M. M. (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia (...) grudnia 2014 r. Nr (...) w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

Na podstawie zgłoszenia celnego z dnia (...) lipca 2012 r. agent celny (...)., działającej jako przedstawiciel pośredni skarżącej, zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu towary o nazwie i symbolu handlowym "AX-8 Asset Tacker EU" i "RX-8W Waterproof Tracker", określone jako lokalizatory do transmisji głosu i innych danych poprzez bezprzewodową sieć GSM i rozległą sieć komputerową, wobec których zadeklarowano kod TARIC 8517 62 00 90.

Wobec wątpliwości co do prawidłowości wskazanego kodu TARIC, Naczelnik Urzędu Celnego we W. wszczął z urzędu postępowanie, a po jego zakończeniu decyzją z dnia (...) sierpnia 2014 r. określił kwotę długu celnego oraz orzekł o jej retrospektywnym zaksięgowaniu, klasyfikując importowane towary do kodu TARIC 8526 91 20 99.

Orzekając na skutek odwołania Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Zdaniem Dyrektora Izby Celnej, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że rozpatrywane towary jako przenośne lokalizatory GPS są przeznaczone do monitoringu obiektów i ich śledzenia w czasie rzeczywistym z funkcją telekomunikacyjnego odbioru komunikatów i przekazywania informacji o zdarzeniach i lokalizacji urządzenia. W świetle Noty wyjaśniającej do HS do pozycji 8526 pkt (1), ze względu na obecność w urządzeniu modułu GPS z wbudowanym odbiornikiem GPS, jako odbiornikiem globalnego systemu pozycjonowania dla stałego śledzenia i wykorzystywania satelitów w celu lokalizowania tj. obliczania i korygowania pozycji w trójwymiarowej przestrzeni z określeniem precyzyjnego czasu, jest ono zaliczane do grupy towarów określanych jako aparatura radionawigacyjna wymieniona w treści pozycji 8526 Nomenklatury. Uwzględniając natomiast obecność w urządzeniu modułu GSM/GPRS pracującego w standardzie telefonii komórkowej, importowany towar odpowiada towarom opisanym w treści Noty wyjaśniającej do HS do pozycji 8517 część (II) i jako aparatura do transmisji lub odbioru głosu, obrazów lub innych danych, włączając aparaturę do komunikacji w sieci bezprzewodowej (takiej jak lokalna sieć komputerowa). Rozpatrywane urządzenie składa się zatem z dwóch głównych części funkcjonalnych tj. aparatury do transmisji lub odbioru głosu, obrazów lub innych danych objętej pozycją 8517 (GSM/GPRS) oraz odbiornika GPS objętego pozycją 8526. W tej sytuacji klasyfikację lokalizatorów należało przeprowadzić na podstawie reguły 3 ORINS, a końcowo z uwzględnieniem reguły 3 c), co w konsekwencji prowadziło do zaklasyfikowania lokalizatorów według kodu TARIC 8526 91 20 99.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp