12.04.2018 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. II GSK 4108/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Naczelnej Rady Aptekarskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 marca 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 1924/15 w sprawie ze skargi "M." Sp. z o.o. Sp. k. w Ł. na uchwałę Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 marca 2016 r., sygn. akt VI SA/Wa 1924/15, po rozpoznaniu skargi M. Sp. z o.o. Sp. kom. w Ł. na uchwałę Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] marca 2015 r. w przedmiocie pozytywnej opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki, 1/ stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały oraz utrzymanej nią w mocy uchwały Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi z dnia [...] stycznia 2015 r.; oraz 2/ zasądził na rzecz skarżącej spółki zwrot kosztów postępowania.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Uchwałą z dnia [...] stycznia 2015 r. Okręgowa Rada Aptekarska w Łodzi, po rozpatrzeniu wniosku Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, pozytywnie zaopiniowała zamiar cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej p.n. "A.", zlokalizowanej w Ł. przy ul. [...] [...].

Zażalenie na powyższą uchwałę do Naczelnej Rady Aptekarskiej złożyła "M." Sp. z o.o. Sp. kom., wnosząc o jej uchylenie i negatywne zaopiniowanie wniosku Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie zamiaru cofnięcia ww. zezwolenia.

Uchwałą z dnia [...] marca 2015 r. Naczelna Rada Aptekarska utrzymała w mocy uchwałę wydaną w I instancji, podnosząc w uzasadnieniu, że organy samorządu aptekarskiego przy współdziałaniu z Inspekcją Farmaceutyczną upoważnione są do wyrażania opinii w przedmiocie cofnięcia przedsiębiorcy zezwolenia na prowadzenie apteki. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.; powoływana dalej jako: p.f.) posługuje się pojęciem "rękojmi należytego prowadzenia apteki", które stanowi przesłankę udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki. W sytuacji więc, gdy przedsiębiorca przestaje dawać rękojmię należytego prowadzenia apteki, organ Inspekcji Farmaceutycznej winien wszcząć postępowanie w celu cofnięcia zezwolenia, natomiast organ samorządu aptekarskiego uprawniony jest do wyrażenia opinii w tym przedmiocie. Zdaniem organu odwoławczego, Okręgowa Rada Aptekarska w Łodzi zasadnie przyjęła, że w niniejszej sprawie brak jest podstaw do wydania negatywnej opinii w przedmiocie cofnięcia Spółce zezwolenia na prowadzenie apteki. W konsekwencji, pozytywną opinię, wydaną przez nią w trybie art. 106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ; powoływanej dalej jako: k.p.a.), należało uznać za prawidłową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp