30.01.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2018 r., sygn. I GSK 122/16

Celne prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Zofia Borowicz sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) sędzia del. WSA Dorota Dąbek Protokolant Anna Wojtowicz- Hess po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "[A.]" Spółki z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Rz 1048/14 w sprawie ze skarg "[A.]" Spółki z o.o. w P. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] września 2014 r. nr [...], nr [...], nr [...] , nr [...], nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "[A.]" Spółki z o.o. w P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 14 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 1048/14 oddalił skargi Spółki A na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z [...] września 2014 r.: nr [...] w przedmiocie długu celnego w kwocie 6.767 zł; nr [...]w przedmiocie długu celnego w kwocie 6.767 zł; nr [...] w przedmiocie długu celnego w kwocie 6.767 zł; nr [...]w przedmiocie długu celnego w kwocie 6.767 zł; nr [...]w przedmiocie długu celnego w kwocie 6.767 zł.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Zaskarżonymi decyzjami Dyrektor Izby Celnej w Przemyślu utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego w Przemyślu z dnia [...] maja 2014 r., nr [...],[...], nr [...], nr [...], nr [...] stwierdzające wobec skarżącej oraz wobec J. B. i M. B. powstanie długu celnego w związku z usunięciem spod dozoru celnego towaru w postaci czosnku świeżego. W uzasadnieniu wskazano, że towar niewspólnotowy w postaci czosnku świeżego przywieziony został z Holandii w procedurze tranzytu [...] z 27 maja 2009 r. i przechowywany od 29 maja 2009 r. w magazynie czasowego składowania prowadzonym przez skarżącą. Towar ten został objęty procedurami tranzytu zewnętrznego wg następujących zgłoszeń: MRN [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...]. Według zgłoszeń towar o łącznej wadze 23.100 kg brutto, 22.000 kg netto miał zostać dostarczony 6 czerwca 2009 r. do miejsca przeznaczenia OC Hrebenne, jako środek transportu wskazano "samochód", nadawcą była skarżąca, odbiorcami B. O., B. O., K. Y.. W dniu 25 czerwca 2009 r. w OC w Hrebenne wraz z dokumentami MRN przedstawiony został pojazd samochodowy o nr ej. [...], kierowany przez A. B. Około godz. 17:31 pojazd wjechał na teren Drogowego Przejścia Granicznego w Hrebennem, kierunek wywozowy. Organ celny przeprowadził kontrolę pojazdu polegającą na sprawdzeniu zamknięć celnych oraz ważeniu dynamicznym środka przewozowego. Funkcjonariusz celny uznał stan zamknięć celnych jako prawidłowy. Rewizji celnej nie przeprowadzono. Odprawa pojazdu trwała około 44 min., po czym około 18:16 pojazd opuścił Drogowe Przejście Graniczne i wjechał w kierunku Ukrainy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty