27.04.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2018 r., sygn. II GSK 1512/16

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zabłocka Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek (spr.) Protokolant Aleksandra Larkiewicz po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 17 grudnia 2015 r. sygn. akt III SA/Lu 1026/15 w sprawie ze skargi M.M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M.m. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie 1000 (jeden tysiąc) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 17 grudnia 2015 r., sygn. akt III SA/Lu 1026/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę M.M> przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 29 lipca 2014 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili czynności kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 165; dalej: u.g.h.) w sklepie na stacji paliw "[..]. Z przeprowadzonych czynności sporządzono protokół potwierdzający, że w lokalu tym eksploatowane były automaty do gier [...]/4, stanowiące gry na automatach w rozumieniu u.g.h., należące do M.M>, który nie posiadał koncesji na prowadzenie kasyna gry ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach w salonach gier lub na automatach o niskich wygranych.

Decyzją z [...] kwietnia 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w [..] wymierzył M.M. na automatach poza kasynem gry.

Decyzją z [...] czerwca 2015 r. Dyrektor Izby Celnej w [...] utrzymał w mocy powyższą decyzję. Organ uznał, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że urządzającym gry na automatach był M.M> a ustawa o grach hazardowych nie przewiduje dla osób fizycznych wyłączenia w stosowaniu kary za zachowania niezgodne z przepisami ustawy, w szczególności zaś ustawodawca w żaden sposób nie uzależnił możliwości nałożenia kary pieniężnej z art. 89 u.g.h. od ewentualnej możliwości uzyskania zezwolenia lub koncesji. Z przepisu art. 89 ust. 1 u.g.h. wynika, bowiem że każdy, kto urządzi grę hazardową bez legitymowania się koncesją lub zezwoleniem, bez względu na formę prawną urządzającego grę i miejsce urządzenia tej gry, podlegać będzie każe pieniężnej. Skoro naruszenia przepisów niniejszej ustawy może dopuścić się zarówno osoba fizyczna, jak i prawna, to tym samym każda z nich może zostać ukarana na mocy przepisów tej ustawy. Zdaniem organu, brak możliwości uzyskania przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą koncesji na prowadzenie kasyna gry, nie może stanowić przesłanki do przyzwolenia na bezkarne prowadzenie nielegalnej działalności hazardowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne