Wyrok NSA z dnia 7 marca 2018 r., sygn. I GSK 609/16
Celne prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant Nina Pruk po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 24 września 2015 r. sygn. akt III SA/Lu 259/15 w sprawie ze skargi G. P. z udziałem L. sp. z o. o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 września 2015r., sygn. akt III SA/Lu 259/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę G. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] stycznia 2015r. w przedmiocie określenia niezaksięgowanej kwoty wynikającej z długu celnego.
Przedstawiając przyjęty za podstawę tego wyroku stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że dniu 12 grudnia 2011r. G. P., działając w imieniu własnym na rzecz L. Sp. z o.o. z siedzibą w B., dokonał zgłoszenia celnego w procedurze uproszczonej dopuszczenia do obrotu sprowadzonego z Chin towaru, opisanego jako: swetry damskie z włókien chemicznych. W dniu 22 grudnia 2011r. przedstawiciel pośredni złożył uzupełniające zgłoszenie celne SAD nr [...]. Do zgłoszenia dołączył m.in. fakturę z dnia 4 listopada 2011r., z ceną jednostkową - 0,60 USD/szt. W wyniku kontroli tego zgłoszenia organ ustalił, że wartość tego towaru znacznie odbiega od wartości towarów podobnych sprowadzanych na obszar celny Wspólnoty w zbliżonym czasie. Na podstawie danych zawartych w bazie A., zawierającej informacje o cenach transakcyjnych towarów sprzedanych w celu wywozu do Wspólnoty ustalił dużo wyższe ceny od zadeklarowanych w zgłoszeniu celnym, wahające się od 4,35 USD/szt. do 5,13 USD/szt. W tych okolicznościach decyzją z dnia 13 października 2014r., Naczelnik Urzędu Celnego w Z. określił niezaksięgowaną kwotę długu celnego w wysokości 8.104,00 zł. Wartość celną ustalił na podstawie art. 31 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE, seria L, nr 302, s. 1, ze zm.), zwanego WKC, przy zastosowaniu metody "ostatniej szansy". Jako podstawę wyliczeń przyjęto wartości rynkowe towaru, określone w opinii rzeczoznawcy z zakresu jakości wyrobów i usług Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach - E. T., tj. 14,32 zł/szt.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty