Wyrok NSA z dnia 20 marca 2018 r., sygn. II GSK 1927/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 4 lutego 2016 r., sygn. akt II SA/Sz 884/15 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] maja 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzję, 3. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie na rzecz M. G. 7.737 (siedem tysięcy siedemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 lutego 2016 r. sygn. akt II SA/Sz 884/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Szczecinie oddalił skargę M. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej (DIC) w S. z dnia [...] maja 2015r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Rozstrzygnięcia te wydano w oparciu o następujące okoliczności.
W dniu [...] października 2012 r. funkcjonariusze Izby Celnej w S. przeprowadzili czynności kontrolne w nie będącym kasynem gry lokalu [...] w K., przy ul. [...][...], stanowiącym własność M. G. Stwierdzono występowanie trzech urządzeń tj. [...] nr [...],[...] nr [...] i [...] nr [...], należących do A. Spółki z o.o. w K. Na podstawie przeprowadzonych eksperymentów procesowych oraz włączonych w poczet materiału dowodowego opinii biegłego sądowego z zakresu informatyki organ stwierdził, że przedmiotowe urządzenia są urządzeniami elektronicznymi. Umożliwiają one uzyskanie w trakcie gry wygranych rzeczowych, bowiem istnieje możliwość rozpoczęcia nowej gry przez wykorzystanie wygranej uzyskanej w poprzedniej grze, co zgodne jest z definicją wygranej rzeczowej określoną w art. 2 ust. 4 ustawy z dnia z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U Nr 201, poz. 1540 ze zm.), zwanej dalej "u.g.h.". Ponadto, gry mają charakter losowy, bowiem rezultat gry jest nieprzewidywalny dla grającego, a końcowy układ symboli na bębnach nie zależy od zręczności gracza, oprogramowanie automatu zawiera generator losowy. Skoro gry na urządzeniach były odpłatne i urządzane w ogólnie dostępnym lokalu, to niewątpliwie nastawione były na osiągnięcie zysku i prowadzone były w celach komercyjnych. Na podstawie powyższego organ ustalił, że gry na urządzeniach, których dotyczy sprawa to gry na automatach w rozumieniu unormowań u.g.h., które urządzane były poza kasynem gry. Dlatego też, decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w K. wymierzył M. G., którą uznał za urządzającego te gry, karę pieniężną z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry w wysokości 36 000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty