05.06.2018 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. II GZ 194/18

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia "R. - P." Spółki z o.o. w Ch. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 2476/17 w zakresie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi P. B. Spółki z o.o. - P. N. sp. j. w S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2017 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i sprawę przekazać do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 18 stycznia 2018 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wstrzymał wykonanie decyzji Urzędu Patentowego RP z dnia [...] września 2017 r. w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek, objętej skargą P. B. Spółki z o.o. - P. N. sp.j. w S..

W uzasadnieniu postanowienia Sąd I instancji wskazał, że wymieniona spółka we wniesionej skardze sformułowała wniosek o wstrzymanie przywołanego rozstrzygnięcia Urzędu Patentowego argumentując, iż rozstrzygnięcie to pozbawi stronę prawa wyłącznego wynikającego z patentu oraz uprawnień z nim związanych. Zdaniem skarżącej wykonanie decyzji umożliwi osobom trzecim, w tym konkurentom spółki, korzystanie z wynalazku objętego patentem oraz swobodną produkcję i sprzedaż nadproży objętych prawem ochronnym bez możliwości ubiegania się od osób trzecich zwrotu nienależnie uzyskanych korzyści i ewentualnego odszkodowania w przypadku uchylenia decyzji organu. W ocenie skarżącej wprowadzenie na rynek produktów wytworzonych z naruszeniem patentu może oprócz utraty zysków ze sprzedaży doprowadzić do utraty renomy oryginalnego wyrobu. Skarżąca wskazała ponadto, że udzieliła licencji na korzystanie ze spornego patentu, a jego unieważnienie spowoduje, że Spółka nie będzie mogła domagać się opłaty z tytułu udzielenia licencji, a licencjobiorca będzie mógł domagać się zwrotu poniesionej dotychczas opłaty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp