Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2018 r., sygn. II GSK 1657/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 10 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Bk 767/15 w sprawie ze skargi K. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K. T. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku 4.800 (cztery tysiące osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 10 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Bk 767/15 oddalił skargę K. T. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku na podstawie m.in. art. 6, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 1 i 2 oraz art. 91 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm., zwanej dalej u.g.h.), wymierzył skarżącemu karę pieniężną w wysokości 12.000 zł za urządzanie gier na automacie [...] nr [...] poza kasynem gry, to jest w [...]. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji powołał się na eksperyment przeprowadzony w toku kontroli, jak również na opinię biegłego sądowego, z której wynika, że gry urządzane na spornym automacie spełniają wymogi z art. 2 ust. 5 u.g.h.
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. Dyrektor Izby Celnej w Białymstoku utrzymał w mocy decyzję organu I instancji wskazując, że sporny automat jest urządzeniem elektronicznym, gry na nim prowadzone zawierają element losowości, automat umożliwia rozpoczęcie nowej gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej uzyskanej w poprzedniej grze, a skarżący w ramach prowadzonej działalności gospodarczej urządzał gry na tych automatach poza kasynem gry. Dokonane ustalenia stanowiły podstawę nałożenia kary pieniężnej, o której mowa w art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h., w wysokości określonej w art. 89 ust. 2 pkt 2 ustawy - 12.000 złotych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty