30.11.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2018 r., sygn. I FSK 91/17

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.), Sędzia NSA Izabela Najda - Ossowska, Sędzia WSA (del.) Zbigniew Łoboda, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 września 2016 r., sygn. akt I SA/Kr 920/16 w sprawie ze skargi Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie) z dnia 8 czerwca 2016 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia 2011 r. do grudnia 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 5600 (pięć tysięcy sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 22 września 2016 r., sygn. akt I SA/Kr 920/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, oddalił skargę Z. w K. ( dalej skarżąca), na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 8 czerwca 2016 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia 2011 r. do grudnia 2012 r.

Sąd ten podzielił stanowisko organów, że podatek naliczony w związku z poniesionymi przez Zarząd wydatkami na budowę i utrzymanie infrastruktury drogowej, wykazany w korektach deklaracji podatkowych za powyższy okres nie miał związku z czynnościami opodatkowanymi podatnika, gdyż wydatki te służyły mu do wykonywania zadań publicznych niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, dlatego nie podlegał odliczeniu. W ocenie Sądu pierwszej instancji, przewidziane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z poźn. zm.; dalej jako: "u.p.t.u.") prawo podatnika do odliczenia podatku stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniami niemającymi znaczenia w sprawie. Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika wyraźnie, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podmiotowi, który jest podatnikiem VAT. Tymczasem, Z. w K., nie spełnia warunku bycia podatnikiem, z uwagi na fakt, że jest jednostką budżetową Gminy Miejskiej K., która nie posiada odrębności podatkowej na gruncie przepisów, o których mowa powyżej. Wskazano, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Sąd pierwszej instancji zauważył, że o tym, iż jednostki organizacyjne gminy mające status jednostek budżetowych (zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych), nie mają "wystarczającej samodzielności", by uznać je za podatników VAT przesądziły uchwała składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r., I FPS 1/13 oraz wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ( dalej "TSUE") z 29 września 2015 r. w sprawi C-276/14, gdzie TSUE orzekł, że podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe będące przedmiotem postępowania głównego, nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności przewidzianego w tym przepisie. Sąd podkreślił, że gdyby uznał argumenty skarżącej i uchylił decyzję organu odwoławczego, zobowiązany byłby do wyrażenia oceny prawnej, zgodnie z którą skarżąca nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług i nie może dokonać żadnych odliczeń podatku. Doszłoby w takim przypadku do pogorszenia sytuacji skarżącej. Ze względu na zakaz reformationis in peius wydanie wyroku tej treści ze względu na zasadę wskazaną wyżej byłoby niedopuszczalne. Wobec tego Sąd pierwszej instancji skargę oddalił.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne