27.11.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2018 r., sygn. I FSK 2081/16

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 94/16 w sprawie ze skargi P. S.A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 27 października 2015 r., nr IPTPP2/4512-476/15-2/IR w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. S.A. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 94/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę P.

w L. "R." spółki akcyjnej (dalej: "Spółka" lub "strona skarżąca") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 27 października 2015 r.

w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W wyroku tym Sąd I instancji za prawidłowe uznał stanowisko organu wydającego interpretację, co do konieczności zastosowania przez Spółkę obowiązującego od dnia 1 stycznia 2016 r. przepisu art. 86 ust. 2a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054, ze zm.; dalej jako - "ustawa o VAT"), w przypadku gdy dojdzie do dokonania czynności opodatkowanych, zwolnionych z opodatkowania, a także niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (tj. spoza sfery VAT), zaś Spółka nie będzie w stanie w żaden sposób przyporządkować towarów i usług do swojej działalności gospodarczej. Sąd uznał, że w takiej sytuacji, w myśl normy postępowania przewidzianej w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, Spółka będzie wówczas miała obowiązek obliczać kwotę podatku naliczonego zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym "sposobem określenia proporcji", przy uwzględnieniu nakazu ustawodawcy, że sposób ten powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne