05.12.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. I FSK 1811/16

Dopóki w obrocie prawnym pozostaje ostateczna decyzja celna, ustalenia z niej wynikające, świadczące zarówno o istnieniu obowiązku celnego po stronie określonego podmiotu, jak i o wysokości kwoty długu celnego, są wiążące w sprawie podatku od towarów i usług. Organy podatkowe nie mają kompetencji do czynienia ustaleń w przedmiocie długu celnego, a które to ustalenia wyznaczają zarówno podatników podatku z tytułu importu towarów jak i podstawę opodatkowania z tym związaną.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych P. sp. z o.o. z siedzibą w S. oraz S. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 163/15 w sprawie ze skarg P. sp. z o.o. z siedzibą w S., A.M. oraz S.W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia 21 listopada 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od towaru usuniętego spod dozoru celnego 1) oddala skargi kasacyjne, 2) zasądza od P. sp. z o.o. z siedzibą w S. oraz S.W. solidarnie na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 10 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 163/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargi P. sp. z o.o. w S., A. M. i S. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia 21 listopada 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług od towaru usuniętego spod dozoru celnego.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że organ pierwszej instancji - Naczelnik Urzędu Celnego w G. stwierdził w wydanej decyzji, że w dniu 26 sierpnia 2009 r. towar w postaci czosnku o masie netto 26.000 kg został objęty procedurą wspólnotowego tranzytu zewnętrznego na podstawie zgłoszenia tranzytowego i wobec niezakończenia procedury tranzytu powstał dług celny w przywozie, a w konsekwencji obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług na podstawie art. 19 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej "u.p.t.u."). W efekcie tego, po przeprowadzeniu postępowania organ określił względem wymienionych stron kwotę podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne