07.12.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2018 r., sygn. I FSK 87/17

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda - Ossowska, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz (spr.), Protokolant Monika Osial, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 czerwca 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 2014/15 w sprawie ze skargi L. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10 lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lutego do grudnia 2010 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach na rzecz L. G. kwotę 14.500 (czternaście tysięcy pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 czerwca 2016 r., sygn. akt III SA/Gl 2014/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę L. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10 lipca 2015 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lutego do grudnia 2010 r.

W uzasadnieniu przedmiotowego rozstrzygnięcia Sąd I instancji wskazał, że w toku postępowania kontrolnego Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. ustalił, iż podatnik, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą E. w D., niezasadnie obniżył podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez . Sp. z o.o. z siedzibą w K., N.Sp. z o.o. z siedzibą w C. i T. Z. T. w M. oraz zawyżył kwoty podatku należnego o kwoty podatku wykazane na fakturach wystawionych dla I. Sp. z o.o. z siedzibą w D.. Organ ocenił, że sporne faktury nie odzwierciedlały rzeczywistego przebiegu operacji gospodarczych, podatnik bowiem uczestniczył w łańcuchach firm dokonujących rzekomego obrotu wyrobami stalowymi, przy czym podmioty mające być dostawcami dostawców L. G. (M.C. C. M. C. i Z. Sp. z o.o.), to tzw. znikający podatnicy nie rozliczający się z organami podatkowymi. L. G. miał z kolei sprzedawać towar spółce I., która dokonywała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do słowackiej spółki S. s.r.o., jednak faktu transportu tych towarów nie potwierdziły dane z systemu poboru opłat za korzystanie z dróg Myto, ani zeznania kierowców. Spółka ta deklarowała natomiast nie tylko wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ale jednocześnie dokonywała wewnątrzwspólnotowej dostawy do czeskiej spółki P. s.r.o. nie rozliczającej się z organami podatkowymi. Powyższe ustalenia wynikały m.in. z materiału dowodowego zgromadzonego w toku postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w K., w którym ujawniono cały łańcuch firm prowadzących przestępczą działalność oraz z postępowań podatkowych prowadzonych wobec podmiotów wchodzących w skład opisanego łańcucha. W ramach tych postępowań, w stosunku do rzekomych dostawców skarżącego wydano ostateczne decyzje podatkowe, które miały potwierdzać fikcyjny charakter ich działalności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne