06.12.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2018 r., sygn. I FSK 1369/16

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA. Krzysztof Wujek (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Czuduk, po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 stycznia 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 568/15 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności byłego członka zarządu wraz ze spółką za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za II, III i IV kwartał 2009 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr. 1 - wyrok

Uzasadnienie

Wyrokiem z 14 stycznia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 568/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. B. (dalej zamiennie jako "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 grudnia 2014 r., nr [...] (dalej również jako "Organ"), o solidarnej odpowiedzialności Skarżącego jako byłego członka zarządu Spółki z o.o. G. wraz ze Spółką za zaległości w podatku od towarów i usług za II, III i IV kwartał 2009 r.

Jak wynika z uzasadnienia tego wyroku, wdając decyzję odwoławczą Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie przyjął, że zaległości Spółki G. w podatku od towarów i usług wynikają z decyzji określającej jej zobowiązania w tym podatku wydanej 21 marca 2012 r. przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. Zaległości te powstały w czasie pełnienia przez skarżącego obowiązków prezesa zarządu Spółki, co miało miejsce od 6 grudnia 2007 r. do 14 kwietnia 2010 r. Przed wydaniem decyzji podjęto próby ustalenia majątku Spółki, ale nie przyniosło to żadnych rezultatów. Spółka nie prowadziła już działalności pod adresem wskazanym w dokumentach rejestracyjnych, nie ustalono będących jej własnością nieruchomości, ruchomości ani pieniędzy na rachunkach bankowych. Postępowanie egzekucyjne wobec Spółki dotyczące jej zaległości w VAT zostało umorzone postanowieniem Naczelnika Pierwszego [...] Urzędu Skarbowego z 19 marca 2013 r. Wniosek o ogłoszenie upadłości nie został złożony, a stan niewypłacalności Spółki trwał od lipca 2009 r., kiedy to Spółka nie regulowała zobowiązań w VAT począwszy od II kwartału 2009 r., co oznacza, że obowiązek złożenia wniosku o upadłość nastąpił w sierpniu 2009 r. Jednocześnie Spółka zaprzestała w sposób trwały regulowania zobowiązań także wobec innych wierzycieli. Ustalono też, że Spółka nie posiadała majątku na pokrycie wymagalnych zobowiązań, co również wymagało od niej postawienia w stan upadłości. W sumie Oran uznał, że zostały spełnione przesłanki z art. 116 § 1 oraz § 1 pkt 1lit. a) i b), jak również z § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., w skrócie "O.p.") w związku z art. 21, art. 11 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. z 2003 r., Nr 60, poz. 535 ze zm., dalej w skrócie jako "u.p.n.") do orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu Spółki za jej zaległości podatkowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne