Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. I FSK 1911/16
Obowiązek podatkowy dotyczący dostaw elementów kompleksu powstaje z chwilą wydania poszczególnych elementów tego kompleksu, a nie kompleksu jako całości.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Elżbieta Olechniewicz (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 lipca 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 2502/15 w sprawie ze skargi Zakładów [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 września 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od Zakładów [...] na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 20 lipca 2016 r., sygn. akt III SA/Gl 2502/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po uwzględnieniu skargi Z. [...] S.A. (dalej: skarżąca, spółka lub wnioskodawca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 września 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 146 §1 w zw. z art. 145 § 1 pkt lit. a) i c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: p.p.s.a.), uchylił zaskarżoną interpretację.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny Sąd pierwszej instancji wskazał, że spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w dostawie krajowej i przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT).
Przedstawiając zdarzenie przyszłe strona wskazała, że zamierza podpisać umowę, zgodnie z którą w zamian za określone wynagrodzenie będzie zobowiązana do wytworzenia i dostarczenia do klienta kompletu stanowiącego jednolitą funkcjonalną całość z punktu widzenia klienta (dalej: "kompleks", kompleksem mogą być w praktyce różne skomplikowane i złożone, także wielkogabarytowe, rzeczy, np. orurowanie wykorzystywane w instalacjach przemysłowych klienta i pełniące jednolite funkcje z technologicznego punktu widzenia). Do momentu, w którym klient nie otrzyma kompletu elementów składających się na kompleks, nie nastąpi ostateczny odbiór kompleksu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty