Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2018 r., sygn. II FSK 3047/16
Podatek dochodowy od osób prawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA del. Cezary Koziński (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Wr 447/16 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2016 r. nr ILPB-1-3/4510-578/15/TS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 16 czerwca 2016 r. o sygn. akt I SA/Wr 447/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (działającego w imieniu Ministra Finansów) z dnia 14 stycznia 2016 r. wydaną dla "A." Sp. z o.o. z siedzibą w L. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, iż Spółka z o.o. "A." (dalej: "skarżąca", "spółka") we wniosku interpretacyjnym podała, że podstawowym przedmiotem jej działalności jest produkcja pojemnościowych podgrzewaczy do wody, produkcja naczyń zbiorczych, produkcja części do pojemnościowych podgrzewaczy wody, a także produkcja części do pojazdów samochodowych. Spółka korzysta ze zwolnienia podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) w związku z działalnością na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE), prowadzoną na podstawie czterech zezwoleń wydanych w 1998 r., 2006 r., 2011 r. i 2014 r. W chwili obecnej spółka prowadzi ewidencję rachunkową umożliwiającą określenie łącznego dochodu zwolnionego z podatku, osiąganego w związku z zezwoleniami oraz dochodu podlegającego opodatkowaniu, stosownie do wymagań określonych w art. 9 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: "u.p.d.o.p."). Prowadzona ewidencja umożliwia rozliczenie wszystkich zezwoleń pod kątem wypełnienia warunków określonych w zezwoleniach oraz ustalenia kosztów kwalifikowanych poniesionych w związku z realizacją poszczególnych projektów inwestycyjnych dla celów kalkulacji przysługującego wnioskodawcy limitu pomocy publicznej. Ewidencja umożliwia jednoznaczne przyporządkowanie wydatków inwestycyjnych oraz utworzonych nowych miejsc pracy do każdego z zezwoleń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty