19.10.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 października 2018 r., sygn. II FSK 2640/16

Przepis art. 3 ust. 5 u.p.o.l. odnosi się do budynku, w którym wyodrębniono lokale, a nie do całej nieruchomości, jeżeli obejmuje ona wiele budynków. Przewidziana w tym przepisie proporcja winna więc być obliczana w odniesieniu do części ułamkowych powierzchni użytkowej tylko tego jednego budynku, w którym znajdują się wyodrębnione lokale.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia WSA (del.) Mirosław Surma, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 19 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L.S.A. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 maja 2016 r. sygn. akt I SA/Po 1840/15 w sprawie ze skargi L. S.A. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Burmistrza Miasta L. z dnia 29 maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od Burmistrza Miasta L. na rzecz L. S.A. z siedzibą w L. kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Spółki Akcyjnej L. z siedzibą w L. na indywidualną interpretację Burmistrza Miasta Luboń w przedmiocie podatku od nieruchomości.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 29.04.2014 r. skarżąca Spółka podała, że jest właścicielką kilku nieruchomości gruntowych zabudowanych, położonych na obszarze gminy L. Nieruchomości składają się z kilku działek ewidencyjnych, ujętych w kilku księgach wieczystych. Na każdej z tych nieruchomości posadowionych jest kilka budynków. Skarżąca rozważa ustanowienie odrębnej własności dwóch lub więcej lokali w budynkach posadowionych na tych nieruchomościach oraz przeniesienie ułamkowej części prawa własności jednego lub więcej lokali na rzecz podmiotu trzeciego. Zapytała, czy w przypadku, gdy na nieruchomości posadowionych jest kilka budynków i w jednym z tych budynków ustanowiona zostanie odrębna własność co najmniej dwóch lokali, to podatek od nieruchomości od części budynków stanowiących współwłasność (części wspólnych) oraz od gruntu powinien zostać ustalony według proporcji w jakiej powierzchnia użytkowa lokali stanowiących odrębne nieruchomości (będące własnością skarżącej) pozostawać będzie do całkowitej powierzchni użytkowej budynków, a w konsekwencji - zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 849, dalej: u.p.o.l.) - podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości powinna stanowić łączna powierzchnia użytkowa lokali wyodrębnionych oraz udział w częściach wspólnych budynku i w powierzchni gruntu obliczony przy zastosowaniu powyższej proporcji oraz czy powyższe zasady ustanowienia podstawy opodatkowania w podatku od nieruchomości znajdą również zastosowanie w przypadku, gdy własność jednego z odrębnych lokali lub w jednym z lokali zostanie przeniesiony udział w nieruchomości na podmiot trzeci (nabywcę) - zajmując stanowisko, że gdy na nieruchomości znajduje się kilka budynków, a w jednym z nich zostanie wyodrębniona własność co najmniej dwóch lokali, podstawa opodatkowania powinna być ustalona zgodnie z art. 3 ust. 5 u.p.o.l. w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej tych lokali do powierzchni użytkowej całej nieruchomości oraz że te zasady opodatkowania znajdą zastosowanie również w przypadku, gdy własność jednego lub kilku wyodrębnionych lokali zostanie przeniesiona na podmiot trzeci.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty