24.10.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 października 2018 r., sygn. I FSK 1868/16

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Ewa Rojek, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 24 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 745/15 w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 19 marca 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od listopada 2010 r. do listopada 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 14.400 (słownie: czternaście tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 11 maja 2016 r., I SA/Gd 745/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę M. R. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku (dalej: DIS) z dnia 19 marca 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od listopada 2010 r. do listopada 2011 r. (ww. wyrok oraz inne orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu opublikowane zostały w bazie internetowej NSA: www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, m.in., że po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego w firmie skarżącego - W. organ pierwszej instancji decyzją z 4 lutego 2014 r. określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za badany okres. Organ zakwestionował zadeklarowane przez podatnika wyliczenie podatku należnego i naliczonego, bowiem z ustaleń organu wynikało, iż zarówno faktury zakupowe jak i faktury wystawione przez skarżącego w zakresie WDT dokumentują transakcje, których w rzeczywistości nie dokonano. Organ stwierdził, że firma skarżącego uczestniczyła w karuzeli podatkowej tj. w fikcyjnym obrocie żelazokrzemem (FeSi) z udziałem kilku podmiotów (w tym podmiotów z Czech). Głównym celem funkcjonowania karuzeli podatkowej było dokonywanie wyłudzeń w zakresie podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne