19.10.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 października 2018 r., sygn. I FSK 2084/16

Niezgodne z zasadami funkcjonowania prawa do odliczenia podatku VAT jest sankcjonowanie odmową możliwości skorzystania z prawa do odliczenia podatnika, który nie wiedział i nie mógł wiedzieć, że transakcja ta wiąże się z przestępstwem, czy nadużyciem. Podmiot taki musi jednak przedsięwziąć wszystkie działania, jakich można od niego racjonalnie oczekiwać, w celu upewnienia się, że dokonywana przez niego transakcja nie prowadzi do udziału w przestępstwie podatkowym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (spr.), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 19 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 24 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 194/16 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 30 grudnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2013 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od K. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie kwotę 1825 (słownie: jeden tysiąc osiemset dwadzieścia pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 24 czerwca 2016 r., I SA/Lu 194/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu skargi K. K. (dalej "skarżący" lub "strona"), uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z 30 grudnia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2013 r.

2. Przedstawiając stan faktyczny sąd pierwszej instancji wskazał, że decyzją z 1 lipca 2015 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. określił skarżącemu (prowadzącemu działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej m.in. artykułów radiowo-telewizyjnych, sprzętu sportowego, aparatów fotograficznych) zobowiązanie w podatku od towarów i usług za wrzesień 2013 r. w kwocie 1597 zł. W wyniku przeprowadzonego postępowania zakwestionowano bowiem prawo strony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez firmę G. M. K. oraz D. sp. z o.o. W ocenie organu podatkowego pierwszej instancji, zakwestionowane faktury dotyczące zakupu sprzętu fotograficznego nie stwierdzały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych pomiędzy wymienionymi na fakturach podmiotami. Nie stanowiły one zatem podstawy do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 88 ust. 3 a pkt 4 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm. dalej: u.p.t.u.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne