Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2018 r., sygn. I FSK 1433/18
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej F. Spółka Jawna z siedzibą w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 30 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Op 4/18 w sprawie ze skargi F. Spółka Jawna z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 31 października 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od F. Spółka Jawna z siedzibą w O. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu kwotę 8100 (słownie: osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji.
1.1. Wyrokiem z 30 marca 2018 r., w sprawie I SA/Op 4/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę F. Spółki Jawnej z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu (dalej: DIAS) z 31 października 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2014 r.
1.2. WSA w Opolu w opisanym wyroku podzielił stanowisko DIAS, co do tego, że Skarżąca w spornym okresie brała udział w mającym charakter, tzw. karuzeli podatkowej, łańcuchu transakcji, których przedmiotem był handel kawą, zaś celem - oszustwo w podatku od towarów i usług. W związku z powyższym za prawidłowe Sąd uznał pozbawienie - na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: u.p.t.u.) - Skarżącej prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach mających dokumentować zakup kawy wystawionych przez M. sp. z o.o., na skutek ustalenia, że podmiot ten nie prowadził faktycznej działalności gospodarczej, a ponadto brak było w rzeczywistości towaru, którego dotyczyły przedmiotowe faktury. Organy podatkowe ustaliły, że Skarżąca dokonywała następnie sprzedaży nabytego rzekomo od spółki M. towaru (kawy), zarówno na rzecz podmiotu zagranicznego, tj. czeskiej firmy T. s.r.o. (w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - WDT), jak i podmiotów krajowych, tj. G. Sp. komandytowo-akcyjna w P. oraz N. Sp. komandytowo-akcyjna w W., które dokonywały dalszej odsprzedaży tego towaru kolejnym podmiotom w łańcuchu. W związku z powyższym za prawidłowe Sąd uznał zastosowanie w odniesieniu do faktur sprzedażowych wystawionych przez Skarżącą na rzecz ww. podmiotów krajowych przepisu art. 108 ust. 1 u.p.t.u. oraz pozbawienie jej prawa do opodatkowania WDT według stawki 0%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty