Wyrok NSA z dnia 18 października 2018 r., sygn. II FSK 3061/16
"Niezgodność z prawem", o której mowa w art. 64c § 3 u.p.e.a. dotyczy nie tylko czynności wierzyciela lub organu egzekucyjnego, ale również podstawy prawnej egzekucji. Jeżeli bowiem podstawa prawna egzekucji jest niezgodna z prawem i to w sposób, który doprowadził do wyeliminowania jej z obrotu prawnego w trybie postępowania odwoławczego, to prowadzenie egzekucji w oparciu o taką decyzję jest bezpodstawne, przez co należy również rozumieć brak podstaw prawnych do jej prowadzenia, co w konsekwencji prowadzi do wniosku o niezgodnym z prawem wszczęciu egzekucji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędzia WSA (del.) Paweł Dąbek (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 18 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 13 lipca 2016 r. sygn. akt III SA/Łd 378/16 w sprawie ze skargi I. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 21 marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu kosztów egzekucyjnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 21 marca 2016r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (dalej: Dyrektor) utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. (dalej: Naczelnik US) dnia 28 maja 2015r., w przedmiocie odmowy zwrotu I. K. (dalej: Skarżąca) kosztów egzekucyjnych.
Wyrokiem z dnia 13 lipca 2016r., sygn. akt III SA/Łd 378/16 (dostępny na stronie: http://orzeczenia.nsa.gov.pl - dalej: CBOSA) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, uchylił zaskarżone postanowienie Dyrektora oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika US. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie wskazał, że organy błędnie zinterpretowały art. 64c § 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2014r., poz. 1619 ze zm. - dalej: u.p.e.a.). Wszczęcie i prowadzenie egzekucji uznać należy bowiem za niezgodne z prawem, gdy będąca podstawą egzekucji decyzja organu pierwszej instancji, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności, została uchylona w postępowaniu odwoławczym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty