Wyrok NSA z dnia 17 października 2018 r., sygn. I FSK 1817/16
1. Podatnik, który stara się o interpretację, musi podać stan faktyczny, a symbol PKWiU jest jego elementem. Skoro z wniosku o interpretację wynika, że syrop to napój, nie można go sprzedawać z obniżonym VAT.
2. Podatnik, który składa wniosek o interpretację, nie może liczyć, że organy podatkowe będą weryfikowały podane przez urząd statystyczny PKWiU lub badały podobieństwo towarów. Ustalanie tego nie jest również domeną sądów administracyjnych.
Gazeta Prawna nr 203/2018
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia del. WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 17 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej U. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1253/15 w sprawie ze skargi U. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 21 stycznia 2015 r. nr IPPP3/443-1066/14-4/JF w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od U. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1253/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., w skrócie - "p.p.s.a."), oddalił skargę U. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 21 stycznia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Spółka przedstawiła we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, że jest zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem VAT, który wprowadza do obrotu dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego w postaci syropów, które mogą być stosowane jako środki wspomagające przy leczeniu przeziębienia, grypy oraz infekcji dróg oddechowych. Syropy zwierają opatentowany składnik pozyskiwany z pelargonii afrykańskiej, którego korzystny wpływ na zdrowie człowieka został udowodniony w badaniach. Spółka opisała szczegółowo zakres oddziaływania składnika na zdrowie ludzkie, jak również rodzaje schorzeń, przy których zaleca się używanie dystrybuowanych przez spółkę syropów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty