Wyrok NSA z dnia 25 października 2018 r., sygn. II FSK 3482/17
Doprecyzowania pojęcia budowli trzeba szukać w innych ustawach, w tym w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nie ma przy tym znaczenia, że nie jest ona częścią prawa budowlanego. Istotna jest definicja elektrowni wiatrowej, którą ustawa ta zawiera i która uzupełnia katalog budowli wymienionych w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego.
Gazeta Prawna nr 210/2018
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Grażyna Nasierowska (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Wojciech Stachurski, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 25 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. [...] sp. k. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 513/17 w sprawie ze skargi P. [...] sp. k. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Wójta Gminy Sieradz z dnia 18 stycznia 2017 r. nr F.3120.2.2017 w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.
Wyrokiem z dnia 20 lipca 2017 r., sygn. akt I SA/Łd 513/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę P. [...] Spółki z o.o. E. [...] Spółki komandytowej z siedzibą w G. (dalej jako: "Spółka") na interpretację indywidualną Wójta Gminy Sieradz (dalej jako: "organ") z dnia 18 stycznia 2017 r., nr F.3120.2.2017, w przedmiocie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od nieruchomości.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania elektrowni wiatrowych od 1 stycznia 2017 r. We wniosku wskazała, że jest polskim przedsiębiorcą, którego głównym przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Spółka posiada na terenie gminy Sieradz park elektrowni wiatrowych, wytwarzających energię elektryczną. W skład fermy wiatrowej wchodzi 5 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Elektrownie wiatrowe będące w posiadaniu spółki składają się, poza częściami budowlanymi jakimi są fundament oraz wieża, także z urządzeń technicznych - gondoli z piastą, w której umieszczony jest generator, urządzenia sterującego, transformatora, skrzyni biegów oraz innych instalacji wspomagających obsługę elektrowni, a ponadto wirnika z łopatami. Do tej pory Spółka opodatkowywała podatkiem od nieruchomości od budowli wyłącznie części budowlane urządzeń technicznych (jakimi są turbiny wiatrowe), tj. fundamenty oraz wieże. W związku z wejściem w życie w dniu 16 lipca 2016 r. ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 961 z późn. zm., dalej jako: "ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych") Spółka powzięła wątpliwość co do rozliczenia podatku od nieruchomości od 2017 roku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty