30.10.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 października 2018 r., sygn. I FSK 1699/18

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 23 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 maja 2018 r., sygn. akt I SA/Łd 1061/17 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 26 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od stycznia do grudnia 2009 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi na rzecz J.S. kwotę 4717 (cztery tysiące siedemset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 8 maja 2018 r. sygn. akt I SA/Łd 1061/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę J.S.(dalej: "Skarżący" lub "podatnik") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 26 marca 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2009 r.

2. Przedstawiając stan sprawy Sąd ten wskazał, że decyzją z 30 października 2014 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w po ponownym rozpatrzeniu sprawy (pierwotna decyzja Dyrektora UKS z 23 września 2013 r. została uchylona decyzją Dyrektora IS z 24 lutego 2014 r.) dokonał rozliczenia podatku VAT za podane wyżej miesiące w sposób odmienny aniżeli uczyniła to Strona w złożonych deklaracjach. Decyzję tę utrzymał w mocy Dyrektor IS decyzją zaskarżoną do Sądu pierwszej instancji. Podstawą wydanych rozstrzygnięć były ustalenia organów podatkowych, w których stwierdzono rozbieżności wynikające z ewidencji nabyć towarów, tj. węgla i nawozów sztucznych z zapisami zawartymi w tzw. "zeszycie dłużników", który zabezpieczono w toku kontroli podatkowej prowadzonej w stosunku do Skarżącego za styczeń-maj 2012 r. W rezultacie organy uznały, że Skarżący nierzetelnie prowadził księgi podatkowe, gdyż przyjął poza ewidencją na stan magazynowy więcej węgla i nawozów niż to z niej wynikało. Następnie dokonał niezaewidecjonowanej sprzedaży tego towaru, zaniżając obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT i w konsekwencji podatek należny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne