11.10.2018 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 11 października 2018 r., sygn. I FZ 289/18

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Arkadiusz Cudak (spr.), , , po rozpoznaniu w dniu 11 października 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia M. [...] na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 grudnia 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 994/17 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi M. [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 28 lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2012 r. postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z 14 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Łd 994/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, działając na podstawie art. 61 § 3 i § 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej: p.p.s.a., odmówił wstrzymania na wniosek M. [...] (dalej: spółka lub skarżąca) wykonania decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi (dalej: organ) z 28 lipca 2017 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2012 r. Orzeczenie to zapadło w następującym stanie faktycznym:

Pismem z 12 września 2017 r. spółka wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na wspomnianą na wstępie decyzję organu, do której to skargi załączyła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. W uzasadnieniu wniosku skarżąca wskazała po pierwsze - na wadliwość decyzji organu, czego wyrazem jest wniesiona przez nią skarga, a po drugie - na znaczną kwotę wynikającej z tej decyzji zaległości podatkowej, na uregulowanie której w całości spółka obecnie nie posiada wystarczających obrotowych środków finansowych. Natomiast ewentualne podjęcie przez organy działań mających na celu przymusowe wyegzekwowanie przedmiotowej kwoty, doprowadzi - jej zdaniem - do zajęcia składników majątkowych oraz środków finansowych, którymi spółka dysponuje, co z kolei doprowadzi do jej niewypłacalności. Ewentualne wszczęcie postępowania egzekucyjnego i zastosowanie środka egzekucyjnego w postaci zajęcia rachunku bankowego spowoduje całkowitą blokadę prowadzonej działalności, poprzez brak możliwości regulowania należności za zakupiony towar oraz podstawowych kosztów, co w dalszej kolejności spowoduje również utratę stałych dostawców oraz klientów. Ponadto wszczęte postępowanie egzekucyjne będzie wiązało się z naliczeniem dodatkowych kosztów egzekucyjnych, które z uwagi na wysokość zobowiązania będą bardzo wysokie. Powyższe działania ze strony organów w konsekwencji spowodują likwidację prowadzonej działalności gospodarczej, pozbawiając skarżącą źródła dochodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty