24.01.2018

Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2018 r., sygn. II FSK 78/16

Podatek od czynności cywilnoprawnych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Kalamala (sprawozdawca), Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA (del.) Mirosław Surma, Protokolant Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P[...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 października 2015 r. sygn. akt I SA/Gl 533/15 w sprawie ze skargi P[...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P[...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 3.600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 8 października 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (I SA/Gl 533/15) oddalił skargę P[...] sp. z .o.o. z siedzibą w [...] - nazywanej dalej "Spółką", na decyzję Dyrektora Izby Skarbowe w Katowicach z 11 marca 2015 r.

1.2. Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. Decyzją z 28 listopada 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w [...] określił Spółce zobowiązanie w podatku od czynności cywilnoprawnej.

Po rozpoznaniu odwołania, wspomnianą na wstępie decyzją, Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w toku kontroli stwierdzono, iż na rachunku Spółki znajdują się przelewy z 9 listopada 2012 r. W odpowiedzi na pytanie organu o tytuły tych wpłat Spółka wyjaśniła, że otrzymała je na podstawie umów pożyczki. 4 listopada 2013 r. Spółka złożyła deklarację PCC-3 i uiściła podatek od czynności cywilnoprawnych od umów pożyczki stosując 2% stawkę podatkową. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, w sprawie powinna mieć jednak zastosowanie stawka przewidziana w art. 7 ust. 5 ustawy z 9 września 2000 o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r., nr 101, poz. 649 ze zm.; powoływanej dalej jako "u.p.c.c."). Jak wyjaśnił organ, stawka ta znajduje zastosowanie w przedmiotowej sprawie, gdyż podatnik powołał się na fakt zawarcia umowy pożyczki przed organem podatkowym w trakcie prowadzonej kontroli. Strona decydując się na ujawnienie dokonania czynności cywilnoprawnej w toku postępowania prowadzonego przez organ podatkowy musi liczyć się z konsekwencjami zapłaty należnego podatku według stawki sankcyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne