Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2018 r., sygn. I FSK 1636/15
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk - Sadowski (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. [...] Spółka Europejska Oddział w Polsce od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 22/15 w sprawie ze skargi B. [...] Spółka Europejska Oddział w Polsce na interpretację indywidualną Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) z dnia 12 września 2014 r., nr IBPP2/443-581/14/IK w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. [...] Spółka Europejska Oddział w Polsce na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 10 marca 2015 r., I SA/Kr 22/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę B. [...] Spółka Europejska Oddział w Polsce na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 12 września 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Istotą sporu w sprawie jest prawo do zastosowania obniżonej stawki VAT (8%) dla dostaw rogalików i ciastek, których termin przydatności do spożycia wynosi powyżej 45 dni. Z przedstawionego przez stronę, w postępowaniu interpretacyjnym, stanu faktycznego wynika bowiem, że wnioskodawca sprzedaje na prowadzonych stacjach paliw różnego rodzaju produkty spożywcze, w tym ciastka i wyroby ciastkarskie. Rogaliki i ciastka są sprzedawane w opakowaniach jednostkowych z folii aluminiowej lub w opakowaniach plastikowo-foliowych z kolorowymi nadrukami. Na opakowaniach jednostkowych znajduje się informacja o terminie ich przydatności do spożycia. Termin przydatności do spożycia wskazany na opakowaniu jednostkowym przekracza 45 dni. W sprzedaży prowadzonej przez spółkę znajdują się również produkty podobne do wymienionych powyżej, których termin przydatności do spożycia nie przekracza 45 dni, przykładowo rogaliki maślane sprzedawane bez opakowania oraz ciastka sprzedawane np. na sztuki bez opakowania. Wnioskodawca klasyfikuje rogaliki i ciastka na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. do grupowania 10.71.12.0 "Wyroby i ciasta, świeże". Zdaniem spółki, rogaliki i ciastka mieszczą się w ramach kodu 1905 90 60 Nomenklatury Scalonej. Do takiego samego grupowania PKWiU i kodu CN spółka klasyfikuje także produkty podobne do rogalików i ciastek, których termin przydatności do spożycia nie przekracza 45 dni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty