Wyrok NSA z dnia 18 października 2017 r., sygn. II OSK 2650/16
Innymi słowy lokalizować to wskazać obszar lub miejsce, gdzie dopuszczalne lub zakazane jest sytuowanie oznaczonego obiektu.
Teza od Redakcji
Dnia 18 października 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 18 października 2017 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 18 maja 2016 r. sygn. akt II SA/Gd 25/16 w sprawie ze skargi B. K.-N. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku na rzecz skarżącej B. K.-N. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 maja 2016 r., sygn. akt II SA/Gd 25/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Gdańsku w sprawie ze skargi B. K.-N. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (DRZGW) w Gdańsku z dnia [...] listopada 2015 r., nr [...], w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego, w pkt I. uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty Puckiego z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...], w pkt II. zasądził zwrot kosztów postępowania.
Jak wynika z ustalonego przez sąd pierwszej instancji stanu faktycznego sprawy, pismem z dnia 19 czerwca 2015 r. B. K.-N. zwróciła się do Starosty Puckiego o wydanie pozwolenia na wykonanie urządzenia wodnego tj. obudowy otworu studziennego na terenie działki nr [...] w miejscowości [...] - Wybudowanie. Do wniosku załączony został "Operat wodnoprawny na wykonanie urządzeń do poboru wody otworem na terenie działki nr [...] w [...] - Wybudowanie przy ul. [...]", wykonany w czerwcu 2015 r. W toku postępowania Starosta Pucki ustalił, że działka, na której planowane jest wykonanie obudowy otworu studziennego jest własnością osób prywatnych, projektowane ujęcie ma służyć do poboru wody podziemnej z utworów czwartorzędowych otworem o głębokości 34 m, który wykonany został w oparciu o projekt robót geologicznych, zatwierdzony decyzją Marszałka Województwa Pomorskiego z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...]. Ujęcie to ma służyć do zaopatrywania w wodę sytemu nawadniającego plantację upraw roślin ozdobnych oraz do podlewania uprawianych roślin w okresie wegetacji. Woda pobierana na ujęciu nie ma być przeznaczona do spożycia. Działka nr [...], zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonym uchwałą Rady Gminy Kosakowo z dnia 31 marca 2004 r. nr XVI/8/2004 (Dz. Urz. Woj. Pom. Nr 71, poz. 1337 - w uzasadnieniu wyroku, jak i w zaskarżonej decyzji wskazano wadliwie pozycję publikacyjną tego aktu (uwaga Sądu) - dalej MPZP z 2004), położona jest w strefie planistycznej oznaczonej symbolem 01GP z przeznaczeniem pod drogę główną (w wyroku oczywiście omyłkowo posłużono się określeniem "ruchu pieszego"). Działka ta położona jest ponadto w strefie ochronnej komunalnego ujęcia wody "Rumia" ustanowionej rozporządzeniem DRZGW w Gdańsku z dnia 18 marca 2015 r., nr 3/2015, w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wód podziemnych "Rumia" zlokalizowanego w gminie Rumia, Kosakowo i mieście Gdynia, województwo pomorskie (Dz. U. Woj. Pomorskiego z dnia 24 kwietnia 2015 r., poz. 1441, dalej: rozp. DRZGW z 2015).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty