Wyrok NSA z dnia 3 października 2017 r., sygn. II OSK 1613/17
Samorząd terytorialny
Dnia 3 października 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia del. WSA Małgorzata Roleder Protokolant: starszy inspektor sądowy Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 3 października 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Województwa Śląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 stycznia 2017 r. sygn. akt IV SA/Gl 1017/16 w sprawie ze skargi Województwa Śląskiego na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie przyjęcia procedury zbycia udziałów Spółki Uzdrowisko [...] sp. z o.o. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 30 stycznia 2017 r. sygn. akt IV SA/Gl 1017/16, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Województwa Śląskiego na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie przyjęcia procedury zbycia udziałów Spółki Uzdrowisko [...] sp. z o.o., oddalił skargę.
Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy.
Wojewoda Śląski rozstrzygnięciem nadzorczym z [...] września 2016 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 82 ust. 1 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 486 ze zm.) stwierdził nieważność w całości uchwały zarządu Województwa Śląskiego z [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w sprawie przyjęcia "Procedury zbycia udziałów Spółki: Uzdrowisko [...] Sp. z o.o." jako niezgodnej z art. 6 ust. 9 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r. poz. 618 ze zm.) w związku z art. 36 ust. 2 ustawy z 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 960).
Rozpoznając sprawę Sąd wskazał, że istotne o ile nie najważniejsze dla oceny zgodności z prawem zaskarżonej uchwały są zmiany legislacyjne dokonane ustawą o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw, mocą której od dnia 15 lipca 2016 r. jednostka samorządu terytorialnego nie może wyzbyć się takiej ilości udziałów lub akcji w spółce, będącej podmiotem leczniczym, która doprowadziłaby do tego, że jednostka samorządu terytorialnego będzie posiadać mniej niż 51% kapitału zakładowego oraz Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego dysponuje bezpośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty