Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2017 r., sygn. II OSK 363/16
Zagospodarowanie przestrzenne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Pędziwilk-Moskal Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 października 2015 r. sygn. akt IV SA/Po 343/15 w sprawie ze skargi T. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 października 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 343/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Poznaniu oddalił skargę T.T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Kaliszu z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...], w przedmiocie warunków zabudowy. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Jak wynika z ujawnionego w powyższym wyroku stanu faktycznego sprawy, pismem z dnia 22 kwietnia 2009 r. W.K. (inwestor) wniósł do Wójta Gminy Opatówek (organ I instancji) o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku biurowo-garażowego oraz wiaty garażowej.
Wójt po rozpoznaniu powyższego wniosku decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. ustalił warunki zabudowy dla wnioskowanej inwestycji, a decyzja ta została utrzymana w mocy decyzją SKO w Kaliszu z dnia [...] października 2009 r. Jednakże, na skutek skargi T.T. decyzje powyższe zostały uchylone wyrokiem WSA w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 2010 r., IV SA/Po 1026/09. W uzasadnieniu tego wyroku wskazano, że wadliwie przeprowadzona została analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania przestrzennego.
Po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzją z dnia [...] maja 2011 r. Wójt Gminy Opatówek raz jeszcze ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku biurowego z częścią garażową oraz wiaty garażowej dla potrzeb funkcjonowania usług związanych z realizacją dróg (w tym garażowania maszyn i pojazdów sprzętu budowlanego oraz samochodów ciężarowych i osobowych) na terenie położonym w C. oznaczonym w ewidencji gruntów jako dz. nr [...], [...], [...]. SKO w Kaliszu po rozpatrzeniu odwołań T.T. i [...] L., decyzją z dnia [...] lipca 2011 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji. Na skutek skargi T.T. WSA w Poznaniu wyrokiem z dnia 7 marca 2012 r., IV SA/Po 1001/11, uchylił powyższe decyzje organów obu instancji. W uzasadnieniu wyroku sąd ten wskazał, że organy administracyjne nie wykonały zaleceń zawartych w prawomocnym wyroku WSA w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 2010 r., IV SA/Po 1026/09. W analizie wzięto bowiem pod uwagę wyłącznie obiekty budowlane, w których realizowana jest zabudowa usługowa i zabudowa usługowo-produkcyjna, tj. pięć działek o nr [...] , [...] , [...] , [...] i [...] . Uwadze organów umknęło, że wiążące wytyczne sądu nakazywały szczegółowo przedstawić wskaźniki powierzchni zabudowy dla poszczególnych działek znajdujących się w granicach obszaru analizowanego wraz z podaniem powierzchni działek i wielkości znajdujących się na nich budynków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty