26.09.2017

Wyrok NSA z dnia 26 września 2017 r., sygn. II OSK 2288/16

Trzeba zauważyć, że ustalanie warunków dla nowej zabudowy jest działaniem zorientowanym na przyszłość. Organy administracji publicznej modyfikują bowiem w takim przypadku dotychczasowy ład przestrzenny, a nie odtwarzają dawne uwarunkowania architektoniczno-urbanistyczne.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 26 września 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 kwietnia 2016 r., sygn. akt II SA/Łd 147/16, w sprawie ze skargi J. S. i J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] grudnia 2015 r., znak [...], w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2016 r., sygn. akt II SA/Łd 147/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę J.S. i J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] grudnia 2015 r., znak [...], w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

Powyższe orzeczenie zapadło w następującym stanie faktycznym.

Decyzją z dnia [...] października 2015 r., nr [...], Prezydent Miasta Łodzi na podstawie art. 59 ust. 1 i art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r., poz. 199 z późn. zm., dalej: "u.p.z.p.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 z późn. zm., dalej: "k.p.a.") ustalił warunki zabudowy dla inwestycji zlokalizowanej przy ul. [...] w [...], na działce nr [...], obręb [...], polegającej na nadbudowie i przebudowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego i zmianie sposobu użytkowania poddasza nieużytkowego z przeznaczeniem na funkcję mieszkaniową.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wyjaśnił, że w niniejszej sprawie przeprowadzono analizę warunków i zasad zagospodarowania terenu i zabudowy, w tym analizę urbanistyczną zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. nr 164, poz. 1588). Na działce nr [...] znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny oraz budynek gospodarczy. Na działkach sąsiednich położone są budynki o funkcji mieszkaniowej jednorodzinnej w sposób pozwalający na ustalenie warunków zabudowy dla opisanej inwestycji. Działka inwestora przylega ponadto do ul. [...], a zatem ma zapewniony dostęp do drogi publicznej. Istniejące i projektowane uzbrojenie terenu wystarcza dla omawianej inwestycji. Nie zachodzi również konieczność uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Decyzja o warunkach zabudowy nie narusza także przepisów odrębnych. Odnosząc się do pism J. S. i J. B., organ pierwszej instancji wyjaśnił, że zgoda właścicieli działek sąsiednich nie jest wymagana dla realizacji niniejszej inwestycji. Wysokość budynków mieszkalnych jednorodzinnych w obszarze analizowanym wynosi nawet 11 m. Ustalenie dla planowanego budynku wysokości kalenicy do 7,8 m znajduje zatem uzasadnienie w wynikach wspomnianej analizy. Z kolei przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.) w zakresie lokalizacji obiektu budowlanego w bezpośrednim sąsiedztwie działki znajdują zastosowanie na etapie badania projektu budowlanego, będącego załącznikiem do decyzji o pozwoleniu na budowę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne