Wyrok NSA z dnia 11 października 2017 r., sygn. I OSK 831/17
Stwierdzenie istnienia interesu prawnego wymaga ustalenia związku o charakterze materialnoprawnym między obowiązującą normą prawa a sytuacją prawną konkretnego podmiotu prawa, polegającego na tym, że akt stosowania tej normy (decyzja administracyjna) może mieć wpływ na sytuację prawną tego podmiotu w zakresie prawa materialnego. Interes taki powinien być bezpośredni, konkretny, realny i znajdować potwierdzenie w okolicznościach faktycznych, które uzasadniają zastosowanie prawa materialnego. Interes prawny musi być ponadto aktualny, a zatem uzasadniony okolicznościami i zdarzeniami, które wystąpiły lub nadal trwają. Nie jest zatem legitymowany do występowania w postępowaniu administracyjnym w charakterze strony ten, kto uzasadnia swój interes prawny zdarzeniami i okolicznościami przewidywanymi, które wystąpią dopiero w przyszłości.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Irena Kamińska sędzia NSA Jolanta Sikorska /spr./ sędzia del. WSA Jolanta Górska po rozpoznaniu w dniu 11 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Lu 604/16 w sprawie ze skargi M.K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Chełmie z dnia [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o ponownym zakwaterowaniu w lokalu mieszkalnym oddala skargę kasacyjną. 2
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Lu 604/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu skargi M.K.
na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Chełmie z dnia [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o ponownym zakwaterowaniu w lokalu mieszkalnym: oddalił skargę (pkt I wyroku); przyznał adwokatowi J.O. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie) tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną z urzędu kwotę 295,20 zł, w tym 55,20 zł należnego podatku od towarów i usług (pkt II wyroku).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty