21.06.2017

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 2368/15

Warunkiem skutecznego wszczęcia postępowania administracyjnego w trybie zwykłym czy też nadzwyczajnym, do którego należy postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności, jest dysponowanie przymiotem strony w rozumieniu art. 28 K.p.a. Stosownie do tego przepisu stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny. Strona ma interes prawny w postępowaniu administracyjnym, gdy wynik tego postępowania może mieć wpływ na jej sytuację prawną, zazwyczaj na wykonywanie prawa własności. W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęty został pogląd, że przepis ten nie ustanawia normy prawnej samoistnej, a stosowany jest w związku z przepisami prawa materialnego, które dają podstawy do wyprowadzenia interesu prawnego, dając jednostce status strony postępowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia del. WSA Magdalena Józefczyk (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2017r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 3418/14 w sprawie ze skargi Z. R. na postanowienie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 marca 2015 r. sygn. I SA/Wa 3418/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z. R. na postanowienie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Wojewoda P. decyzją z dnia [...] sierpnia 1991 r. nr [...], na podstawie art. 2 ust. 1-3 ustawy z dnia 29 września 1990 r zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczania nieruchomości (Dz.U. Nr 79, poz. 464), stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. przez przedsiębiorstwo państwowe [...] w P. prawa użytkowania wieczystego gruntów działek nr [...],[...],[...] oraz [...] położonych przy ul. K. w P. oraz nabycie z tą datą własności znajdujących się na gruntach budynków. Objęta decyzją działka nr [...] o pow. [...] m2 pochodziła z dawnej parceli nr [...] stanowiącej własność Z. D. i J. M., wywłaszczonej orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w P. z dnia [...] sierpnia 1951 r. wydanym w trybie dekretu Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 1948 r. o wywłaszczeniu majątków zajętych na cele publiczne w okresie wojny 1939-1945. W latach 1997-98 następcy prawni dawnych właścicieli, w tym Z. R., składali wnioski o zwrot tej nieruchomości. Decyzją z [...] lipca 1999 r. nr [...], utrzymaną w mocy przez Wojewodę W. decyzją z dnia [...] sierpnia 1999 r. nr [...], Prezydent Miasta P. umorzył postępowanie w przedmiocie zwrotu nieruchomości z tego powodu, że przed wejściem w życie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami przynależne [...] prawo użytkowania wieczystego gruntu obejmującego ujawniono w prowadzonej dla nieruchomości księdze wieczystej. Prawo to następnie zbyto w 1994 r. na rzecz [...] sp. z o.o. Według art. 229 ww. ustawy roszenie o zwrot nieruchomości zatem nie przysługiwało. Skarga na decyzję Wojewody W. została oddalona przez Naczelny Sąd Administracyjny o.z. w Poznaniu wyrokiem z dnia 9 czerwca 2000 r. sygn. II SA/Po 1722/99.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne