Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 2367/15
Strona ma interes prawny w postępowaniu administracyjnym wówczas, gdy wynik tego postępowania może mieć wpływ na jego sytuację prawną, zazwyczaj na wykonywanie prawa własności. W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęty został pogląd, że przepis ten nie ustanawia normy prawnej samoistnej, a zatem stosowany jest w związku z przepisami prawa materialnego, które dają podstawy do wyprowadzenia interesu prawnego, dając jednostce status strony postępowania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia del. WSA Magdalena Józefczyk (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2017r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 3417/14 w sprawie ze skargi Z.R. na postanowienie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 marca 2015 r. sygn. I SA/Wa 3417/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z. R. na postanowienie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Wojewoda [...]. decyzją z dnia [...] maja 1993 r. nr [...], zmienioną w zakresie oznaczenia strony decyzją Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...] - w części dotyczącej działki nr [...], na podstawie art. 2 ust. 1-3 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. Nr 79, poz. 464), stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. przez przedsiębiorstwo państwowe [...] w W. prawa użytkowania wieczystego gruntów działek nr [...] i [...] położonych przy ul. W. w P. oraz nabycie z tą datą własności znajdujących się na gruncie budynków. Objęta decyzją działka nr [...] o pow. 7952 m2 pochodziła z dawnej parceli nr [...] stanowiącej własność Z. D. i J. M., wywłaszczonej orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w P. z dnia 31 sierpnia 1951 r., wydanym w trybie dekretu Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 1948 r. o wywłaszczeniu majątków zajętych na cele publiczne w okresie wojny 1939-1945. W latach 1997-98 następcy prawni dawnych właścicieli, w tym Z. R., składali wnioski o zwrot tej nieruchomości. Decyzją z dnia [...] lipca 1999 r. nr [...], utrzymaną w mocy przez Wojewodę [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 1999 r. nr [...], Prezydent Miasta P. umorzył postępowanie w przedmiocie zwrotu nieruchomości z tego powodu, że przed wejściem w życie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami przynależne [...] prawo użytkowania wieczystego gruntu obejmującego ujawniono w prowadzonej dla nieruchomości księdze wieczystej. Według art. 229 ww. ustawy roszenie o zwrot nieruchomości nie przysługiwało. Skarga na decyzję Wojewody [...] została oddalona przez Naczelny Sąd Administracyjny OZ w Poznaniu wyrokiem z dnia 9 czerwca 2000 r. sygn. II SA/Po 1722/99.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty