22.08.2017

Wyrok NSA z dnia 22 sierpnia 2017 r., sygn. II OSK 2970/15

Istnienie interesu społecznego, jako drugi z wymogów dopuszczenia organizacji społecznej do udziału w postępowaniu, wymaga uwzględnienia wypowiedzi doktryny i orzecznictwa, zgodnie z którymi nie ma trwałej, stałej definicji interesu społecznego. Jego treść jest ciągle zmieniającą się kompozycją i balansem różnorodnych wartości określonego społeczeństwa w określonym czasie. Podkreśla się więc, że przy stałych celach statutowych organizacji społecznej zmianie mogą ulegać wymagania interesu społecznego, które przemawiają albo za uwzględnieniem żądań danej organizacji społecznej w przedmiocie wszczęcia postępowania w sprawie innej osoby, albo za ich oddaleniem.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Kobylecka Sędziowie Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędzia del. WSA Sławomir Pauter (spr.) Protokolant asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 22 sierpnia 2017r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S.O.P.Ś. i K. z/s w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 8 lipca 2015 r. sygn. akt II SA/Bd 375/15 w sprawie ze skargi S.O.P.Ś. i K. z/s w G. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej w niniejszej sprawie przez Stowarzyszenie [...] z siedzibą w G. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 8 lipca 2015 roku, którym oddalono skargę w/w Stowarzyszenia na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...]2015 roku w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego.

Powyższy wyrok został wydany w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne:

Wnioskiem z dnia [...]2014 roku Stowarzyszenie [...] z siedzibą w G. wystąpiło do Starosty G. o wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji określające zadania z zakresu gospodarki leśnej na działkach o nr ew. A., B. i C. położonych w obrębie BB., gmina G., stanowiących własność Gminy G. na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach ( tj. Dz.U z 2014r., poz. 1153). Starosta G. postanowieniem z dnia [...]2014 roku odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji określającej zadania z zakresu gospodarki leśnej na wyżej wymienionych działkach, podając jako główny argument, że gruntowi temu nie przysługuje przymiot lasu w rozumieniu ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach, z uwagi na to, iż w ewidencji dla przedmiotowych działek istniej zapis: grunty orne klasy VI. Jako podstawę powyższego rozstrzygnięcia organ w uzasadnieniu postanowienia wskazał art. 61a § 1 k.p.a. Zastosowanie art. 61a § 1 k.p.a. uzasadniał brak przymiotu lasu dla terenu wskazanego we wniosku w rozumieniu art. 3 pkt. 1 ustawy z 28 września 1991 roku o lasach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty