30.06.2017

Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 2587/15

Przepis art. 174 pkt 1 ustawy P.p.s.a. przewiduje dwie postacie naruszenia prawa materialnego, a mianowicie błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Błędna wykładnia oznacza nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, czyli mylne rozumienie określonej normy prawnej, natomiast niewłaściwe zastosowanie to dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego, czyli niezasadne uznanie, że stan faktyczny sprawy odpowiada hipotezie określonej normy prawnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Wojciech Jakimowicz, Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.), Sędzia del. WSA Rafał Wolnik, Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Sportu i Turystyki od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 maja 2015 r. sygn. akt II SAB/Wa 261/15 w sprawie ze skargi M. K. na bezczynność Ministra Sportu i Turystyki w przedmiocie dostępu do informacji publicznej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę M. K. na bezczynność Ministra Sportu i Turystyki w przedmiocie informacji publicznej zobowiązując Ministra Sportu i Turystyki do rozpatrzenia sprecyzowanego w sentencji wniosku skarżącej w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, stwierdził że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa oraz orzekł o zwrocie kosztów postępowania.

Jak wynika z jego uzasadnienia M. K. wnioskiem z dnia 6 listopada 2014 r., na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.), dalej ustawa, zwróciła się o udostępnienie wniosku wraz z załącznikami złożonego przez [...] Okręgowy Związek Pływacki w otwartym konkursie na dofinansowanie w 2014 r. projektu powszechnej nauki pływania "[...]", opublikowanego na stronie BIP Ministerstwa Sportu i Turystyki w dniu [...] października 2013 r. Zażądała również przesłania umowy wraz z załącznikami zawartej pomiędzy Ministerstwem Sportu i Turystyki a [...] Okręgowym Związkiem Pływackim na realizację projektu powszechnej nauki pływania "[...]" w województwie [...]. w kategorii klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia oraz innych organizacji pozarządowych w 2014 r. o wartości 216 000 zł. Informacje te miały zostać przekazane na podany adres poczty elektronicznej. W odpowiedzi organ opisał okoliczności, w których wniosek o dofinansowanie został złożony oraz wskazał, że wnioskowane dokumenty (wniosek i załączniki) nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 marca 2011 r., sygn. akt II SAB/Wa 9/11, "Wnioski o dofinansowanie składane przez podmioty biorące udział w konkursie na wykonanie danego zadania w ramach danego projektu, umowy partnerskie dotyczące tego podmiotu oraz inne dokumenty (...) zawierają istotę projektu i nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu u.d.i.p." (LEX nr 1097245).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne