07.09.2017

Wyrok NSA z dnia 7 września 2017 r., sygn. I OSK 418/17

W postępowaniu nieważnościowym co do zasady nie prowadzi się postępowania dowodowego, zmierzającego do podważenia ustaleń dokonanych przez organ administracji w kwestionowanej w trybie nadzwyczajnym decyzji. Wyjątkowo dopuszcza się uznanie za rażące naruszenie prawa wydanie decyzji bez przeprowadzenia żadnego postępowania dowodowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. NSA Jacek Hyla (spr.) po rozpoznaniu w dniu 7 września 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 września 2016r., sygn. akt I SA/Wa 1683/15 w sprawie ze skargi R.M. na decyzję Ministra [...] z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 września 2016 r., sygn. akt I SA/Wa 1683/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R.M. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w G. z [...] lutego 1965 r. nr [...] orzekającej o przejęciu na własność Państwa gospodarstwa rolnego o obszarze 29,92 ha, położonego we wsiach K. i P., stanowiącego własność spadkobierców J.M.

W uzasadnieniu wskazano, że gospodarstwo rolne objęte decyzją z [...] lutego 1965 r. zostało przejęte na własność Państwa na podstawie art. 2 ustawy z dnia 13 lipca 1957 r. o zmianie dekretu z dnia 18 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i o uregulowaniu innych spraw, związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1961 r. w sprawie opuszczonych gospodarstw rolnych. Organ nadzoru wskazał, że właściciel gospodarstwa J.M. zmarł w 1944 r. i pozostawił po sobie jako spadkobierców małoletnie dzieci: J.M., K.M. i E.M. Jak wynika z protokołu przejęcia gospodarstwa sporządzonego [...] grudnia 1964 r. grunty rolne klasy V i VI oraz pastwiska znajdujące się na terenie wsi P. leżą ugorem, zaś łąki we wsi K. są bardzo słabej jakości i z braku uprawy porosłe zarośliskiem. Z protokołu wynika ponadto, że na terenie gospodarstwa nie ma zabudowań a właściciel zmieniając miejsce zamieszkania nie pozostawił na gospodarstwie użytkownika i nie wykazywał zainteresowania gospodarstwem. W dniu wydawania kontrolowanej decyzji wszyscy spadkobiercy byli już pełnoletni, mieli zatem możliwość podjęcia pracy w tym gospodarstwie bądź też oddania go w użytkowanie czy dzierżawę, aby zapobiec jego przejęciu na rzecz Państwa. Podając w decyzji powierzchnię przejętego gospodarstwa organ przyjął dane z ewidencji gruntów. Ponieważ właściciele gospodarstwa nie byli znani z miejsca pobytu, zawiadomienie o wszczęciu postępowania jak i przedmiotowa decyzja zostały wywieszone w lokalu Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w R. na okres przewidziany przepisami na, co wskazują adnotacje widniejące w aktach sprawy. Organ nadzoru uznał więc, że zarówno zawiadomienie jak i decyzje zostały skutecznie doręczone. W ocenie organu nadzoru zostały spełnione wszystkie przesłanki kwalifikujące przedmiotowe gospodarstwo rolne do przejęcia na rzecz Państwa. Brak jest zatem przesłanek do stwierdzenia nieważności decyzji z [...] lutego 1965 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty