Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 2149/15
Interes prawny na potrzeby postępowania administracyjnego oznacza ustalenie przepisu prawa powszechnie obowiązującego, na podstawie którego można żądać skutecznie czynności organu z zamiarem zaspokojenia jakiejś potrzeby, albo żądać zaniechania lub ograniczenia czynności organu sprzecznych z potrzebami danej osoby. Interes prawny musi zatem mieć swe źródło w przepisach prawa materialnego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska Protokolant starszy asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 2545/14 w sprawie ze skarg A. Ł.-S., M. Ł.-S. i I. B. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 2545/14, w pkt 1. uchylił decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania; w pkt 2. stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; w pkt 3. zasądził od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz każdej ze skarżących A. Ł.-S., M. Ł.-S. i I. B. kwotę po 200 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Wojewoda Poznański orzeczeniem z dnia [...] kwietnia 1949 r., nr [...] w punkcie 1-szym oddalił wniosek H. K. z d. Ł. o zwolnienie spod przejęcia na cele reformy rolnej nabytej przez nią części majątku ziemskiego S. dobra tom VII dóbr, o obszarze ok 103,97 ha, powiatu g. Natomiast w punkcie 2-gim tego orzeczenia stwierdził, że nieruchomość ziemska S., dobra tom VII dóbr, której ogólna powierzchnia wynosi 399,4991 ha położona w powiecie g., stanowiąca w dniu 1 września 1939 r. hipoteczną własność A. G. rolnika w K. podpada pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e) dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 17 ze zm.- dalej "dekret").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty