14.06.2017

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 1804/15

Informacja publiczna dotyczy sfery faktów. Jest nią treść dokumentów wytworzonych przez organy władzy publicznej i podmioty niebędące organami administracji publicznej; treść wystąpień, opinii i ocen przez nie dokonywanych niezależnie, do jakiego podmiotu są one kierowane i jakiej sprawy dotyczą. Informację publiczną stanowi treść wszelkiego rodzaju dokumentów odnoszących się do działalności organu władzy publicznej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: Sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) Sędzia del. WSA Daria Sachanbińska Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kasprzyk po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 marca 2015 r. sygn. akt II SAB/Łd 205/14 w sprawie ze skargi M.P. na bezczynność Starosty Ł. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M.P. na rzecz Starosty Ł. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 20 marca 2015 r. sygn. akt II SAB/Łd 205/14 oddalił skargę M.P. (dalej skarżąca) na bezczynność Starosty Ł. (dalej Starosta bądź organ) w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Skarżąca była zatrudniona w Starostwie w okresie od 1 kwietnia 2007 r. do dnia 30 czerwca 2014 r. na stanowisku sekretarza powiatu. W dniu 29 listopada 2013 r. pomiędzy stronami zostało zawarte porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę z dniem 30 czerwca 2014 r. W styczniu 2014 r. skarżąca zaczęła kwestionować polecenia Starosty odmawiając na piśmie ich wykonania. W dniu 17 lutego 2014 r. organ polecił skarżącej wykorzystanie urlopu i w pozostałym okresie, do dnia ustania stosunku pracy, zwolnił ją z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jednocześnie organ polecił skarżącej usunięcie rzeczy osobistych z pokoju służbowego w tym samym dniu lub innym dogodnym terminie. Skarżąca zignorowała polecenie odmawiając na piśmie jego wykonania, następnego dnia stawiła się do pracy, podpisała listę a następnie groziła wezwaniem policji, sugerując kryminalne podłoże działań organu. W dniu 25 lutego 2014 r. skarżąca wystąpiła z powództwem o dopuszczenie do pracy, a 26 lutego 2014 r. podtrzymała swoją gotowość do pracy. W przedmiotowym powództwie skarżąca po raz pierwszy wspomniała o swoich rzeczach pozostawionych w pokoju służbowym. W odpowiedzi na pozew organ wyjaśnił, że do dnia 2 kwietnia 2014 r. pokój skarżącej pozostawał zamknięty i nie był używany do czasu, kiedy przygotowanie pomieszczenia stało się konieczne w związku z zatrudnieniem osoby na zastępstwo sekretarza od dnia 3 kwietnia 2014 r. i o tym fakcie skarżąca została poinformowana w celu umożliwienia jej udziału w tych czynnościach. W piśmie z dnia 1 kwietnia 2014 r. skarżąca oświadczyła, że swoje rzeczy odbierze osobiście w dniu 30 czerwca 2014 r., mimo swej obecności w starostwie w tym dniu, nie zgłosiła się po odbiór rzeczy. Następnie 2 lipca 2014 r. skarżąca zwróciła się do organu o przekazanie dokładnych informacji dotyczących tego, co działo się z rzeczami służbowymi i prywatnymi pozostawionymi przez nią w pokoju nr 23 Starostwa Powiatowego w Ł. od dnia 18 lutego 2014 r., wystąpiła o podanie daty, informacji i podstawy prawnej działań organu. Organ udzielił odpowiedzi pismem z dnia 21 lipca 2014 r. Nadto, wyrokiem z dnia 30 września 2014 r. Sąd Okręgowy w Łodzi na skutek apelacji organu, uchylił wyrok Sądu Rejonowego w Skierniewicach (o dopuszczeniu do pracy) i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Kolejnym pismem z dnia 21 listopada 2014 r. skarżąca ponownie zwróciła się o informację, co działo się z jej rzeczami prywatnymi i służbowymi pozostawionymi w pokoju od dnia 18 lutego 2014 r. Organ uznając dalszą korespondencję w sprawie za bezprzedmiotową wezwał skarżącą do odebrania rzeczy pod rygorem obciążenia jej kosztami przechowania, wskazując osobę upoważnioną do kontaktu w tej sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne