04.07.2017

Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2017 r., sygn. I OSK 638/17

Podkreślić należy, że chodzi tu o związanie jednostki samorządu treścią orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Natomiast z tego przepisu nie da się wywieść wniosku, że organ administracji jest związany żądaniem rodziców. Do uzyskania stosownych świadczeń we właściwej szkole, adekwatnych do treści orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wystarcza złożenie wniosku wraz z odpisem tego orzeczenia. "Zapewnienie" należy rozumieć jako ogół czynności organizatorskich, świadczenie administracyjne, nie zaś jako akt indywidualny z zakresu administracji publicznej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 28 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Ke 721/16 w sprawie ze skargi D. B. na czynność Prezydenta Miasta K. z dnia [...] kwietnia 2016 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy skierowania do szkoły 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 28 listopada 2016 r., II SA/Ke 721/16, oddalił skargę D. B. na czynność Prezydenta Miasta K. z [...] kwietnia 2016 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy skierowania do szkoły. W uzasadnieniu Sąd I instancji podniósł, że art. 71b ust. 5 i 5a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. na datę wydania zaskarżonego aktu Dz. U. z 2015 r., poz. 2165 ze zm., dalej jako: "ustawa") nie dają podstaw do żądania skierowania przez starostę czy też przez jednostkę samorządu terytorialnego dziecka do konkretnej, wybranej przez rodzica szkoły. Do skierowania dziecka może dojść tylko na podstawie art. 71b ust. 5b ustawy, a więc jeżeli powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka nie prowadzi szkoły specjalnej lub ośrodka, o którym mowa w art. 2 pkt 5 ustawy, odpowiednich ze względu na rodzaj niepełnosprawności, w tym stopień upośledzenia umysłowego. W takiej sytuacji starosta tego powiatu kieruje dziecko do najbliższego powiatu prowadzącego taką szkołę lub ośrodek. Starosta najbliższego powiatu prowadzącego taką szkołę lub ośrodek nie może odmówić przyjęcia dziecka do szkoły lub ośrodka. W niniejszej sprawie sytuacja taka nie zachodzi, bowiem na terenie K. funkcjonują placówki wymienione w posiadanym przez dziecko skarżącego orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Nadto Szkoła Podstawowa Integracyjna nr [...] nie jest jedyną w K. szkołą z oddziałami integracyjnymi. Można zrozumieć stanowisko skarżącego, że pragnie on, aby jego dziecko uczyło się w najlepszej jego zdaniem dla jego dziecka szkole. Pragnienie to zderza się jednak z takimi samymi pragnieniami innych rodziców dzieci posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Szkoła integracyjna charakteryzuje się tym, że w jej oddziałach uczą się dzieci zdrowe i niepełnosprawne, przy czym istotna jest proporcja dzieci niepełnosprawnych w stosunku do wszystkich dzieci w oddziale. To zaś powoduje, że liczba miejsc w takich oddziałach jest ograniczona. Poza tym to szkoła integracyjna (jej kadra) jest w stanie najlepiej ocenić to, dzieciom z jaką niepełnosprawnością jest w stanie najlepiej pomóc, czy jest w stanie sprostać zaleceniom wynikającym z orzeczenia o potrzebie kształcenia. Zdaniem Sądu Prezydent Miasta K. ani działając jako Starosta na podstawie art. 71b ust. 5 ustawy ani też jako organ uprawniony do działania w imieniu gminy K. nie był uprawniony do władczego skierowania syna skarżącego do Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr [...] w K.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne