22.06.2017

Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 2422/15

Komunalizacja mienia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędzia del. WSA Jakub Zieliński Protokolant: asystent sędziego Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. R. i J. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 3530/14 w sprawie ze skargi P. R. i J. R. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie nabycia z mocy prawa własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 kwietnia 2015 r. (sygn. akt I SA/Wa 3530/14), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi [...] i [...] na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie nabycia z mocy prawa własności nieruchomości.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wojewoda [...], decyzją z dnia [...] września 2013 r. nr [...] - orzekając na podstawie art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 1990 r. Nr 32 poz. 191 ze zm.) i w ramach związania prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 czerwca 2008 r. (sygn. akt I SA/Wa 176/08), - stwierdził nabycie przez Gminę S. własności nieruchomości położonej w granicach administracyjnych miasta S., w obrębie ewidencyjnym K., oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działki nr [...] i [...], uregulowanej w księdze wieczystej nr [...].

W uzasadnieniu stanowiska organ stwierdził, że działki o nr [...] oraz [...] w dniu [...] marca 2007 r. w ewidencji gruntów i budynków miasta S. figurowały jako stanowiące własność Skarbu Państwa.

Organ wyjaśnił przy tym, iż w dacie 27 maja 1990 r. działka nr [...] - według ewidencji gruntów i budynków - stanowiła własność J. i J. T. Działka ta powstała zaś z parcel o nr [...], [...] i [...], które - na mocy decyzji Naczelnika Powiatu w B. z dnia [...] grudnia 1974 nr [...] - stały się własnością Skarbu Państwa oraz parceli nr [...], która pozostała własnością J.T. Zatem w dacie wejścia w życie ustawy - Przepisy wprowadzające (...), zgodnie z ewidencją gruntów i budynków, działka nr [...] zawierała zarówno grunt wywłaszczony w 1974 r., jak i grunt nie objęty wywłaszczeniem. W celu sprostowania tego błędu, w 2000 r. ww. działka została podzielona na działki o nr [...] i [...], odpowiadające gruntowi wywłaszczonemu na rzecz Skarbu Państwa oraz działkę nr [...], odpowiadającą powierzchni parceli nr [...], będącą obecnie własnością J.R. i P.R., następców prawnych J.T.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty