Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2017 r., sygn. II OSK 2726/15
Pojęcie "działki sąsiedniej" należy interpretować szeroko, jako nieruchomość lub część nieruchomości położoną w okolicy tworzącej pewną urbanistyczną całość, którą należy określić dla każdego przypadku oddzielnie. Wobec tego nie można w sposób formalistyczny ograniczać sposobu wyznaczenia granic obszaru analizowanego. Racjonalność urbanistyczna może bowiem wymagać szerszego określenia granic obszaru analizowanego celem wykazania spójności urbanistycznej planowanej inwestycji z obiektami budowlanymi już istniejącymi w sąsiedztwie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia del. WSA Izabela Bąk - Marciniak /spr./ Protokolant asystent sędziego Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A.W. i Z.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 sierpnia 2015 r. sygn. akt II SA/Łd 377/15 w sprawie ze skargi W.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 sierpnia 2015r., sygn. akt II SA/Łd 377/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie ze skargi W. M. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] marca 2015r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Dmosin z dnia [...] stycznia 2015r. nr [...] o odmowie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie farmy fotowoltaicznej.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym :
Decyzją z dnia [...] stycznia 2015r. Wójt Gminy Dmosin, po ponownym rozpatrzeniu wniosku W. M., odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie farmy fotowoltaicznej o mocy do 2 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, stacją rozdzielczo - transformatorową średniego napięcia, planowanej do realizacji na fragmencie działki nr we wsi S., gmina D. Organ I instancji w szczególności przeprowadził analizę zabudowy w obszarze o promieniu 180 m wokół terenu planowanej inwestycji, na podstawie której wywnioskował, że w obszarze analizowanym nie istnieje żadna zabudowa w tym pozwalająca na ustalenie parametrów dla nowej wnioskowanej, lecz wyłącznie występują tereny rolnicze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty