08.06.2017

Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 254/17

Przyjmuje się, że kontrola decyzji opartej na uznaniu administracyjnym ma ograniczony zakres. Sprowadza się ona do zbadania, czy zaskarżona decyzja nie nosi cech dowolności, to jest czy organ administracji wybrał prawnie dopuszczalny sposób rozstrzygnięcia oraz czy wyboru takiego dokonał po ustaleniu i rozważeniu okoliczności istotnych dla sprawy. Kontrola sądowoadministracyjna nie obejmuje natomiast oceny, w jaki sposób organy administracji, realizując określoną politykę stosowania prawa, wypełniają treść pozasystemowych kryteriów słusznościowych czy celowościowych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz Protokolant: starszy inspektor sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 sierpnia 2016 r. sygn. akt IV SA/Gl 234/16 w sprawie ze skargi A. L. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 4 sierpnia 2016 r. sygn. akt IV SA/Gl 234/16, oddalił skargę A.L. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Komendant Powiatowy Policji w [...] rozkazem personalnym z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 w zw. z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r., poz. 355 ze zm. - dalej jako "ustawa o Policji"), zwolnił A.L. z dniem 1 grudnia 2015 r. ze służby w Policji z uwagi na oczywistość popełnienia czynów o znamionach przestępstwa umyślnego, ściganego z oskarżenia publicznego. Decyzji tej, na podstawie art. 108 § 1 k.p.a., nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu rozkazu personalnego organ wskazał, że Sąd Rejonowy w [...] prawomocnym wyrokiem z dnia [...] lutego 2015 r., sygn. akt [...], wydanym na podstawie art. 17 § 1 pkt 3 k.p.k. i art. 414 § 1 k.p.k. w sprawie występku przewidzianego w art. 228 § 3 k.k. umorzył postępowanie karne przeciwko A.L. oraz na podstawie art. 66 § 1 i § 2 k.k. oraz art. 67 § 1 k.k. warunkowo umorzył na okres jednego roku postępowanie karne przeciwko A.L. o występki przewidziane w art. 271 § 1 i § 2 k.k. W ocenie organu zebrany w postępowaniu administracyjnym materiał dowodowy wskazuje, że popełnienie powyższych przestępstw jest oczywiste, a charakter popełnionych czynów uniemożliwia pozostawienie policjanta w służbie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne