18.05.2017

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2017 r., sygn. II OSK 2680/16

Przyjmuje się, że nieobecność pełnomocnika strony na rozprawie z powodu choroby jest powodem odroczenia rozprawy tylko wówczas, gdy jest to przeszkoda, której nie można przezwyciężyć, zaś sposobem jej przezwyciężenia jest udzielenie substytucji.

Teza od Redakcji

 

Dnia 18 maja 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon sędzia NSA Małgorzata Miron Protokolant starszy asystent sędziego Anita Lewińska-Karwecka po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi Gminy O. o wznowienie postępowania sądowego zakończonego wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 października 2016 r. sygn. akt II OSK 2347/16 w sprawie ze skargi kasacyjnej Gminy O. od wyroku Wojewódzkiego sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 maja 2016 r. sygn. akt II SA/Wa 482/16 w sprawie ze skargi Gminy O. na rozstrzygnięcie nadzorcze Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] stycznia 2016 r. w przedmiocie zawieszenia organów Gminy O. i ustanowienia zarządu komisarycznego dla Gminy O. oddala skargę o wznowienie postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Gmina O. wniosła skargę o wznowienie postępowania sądowego zakończonego wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 października 2016 r., sygn. akt II OSK 2347/16, którym oddalono skargę kasacyjną tej gminy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 maja 2016 r., sygn. akt II SA/Wa 482/16, w sprawie ze skargi Gminy O. na rozstrzygnięcie nadzorcze Prezesa Rady Ministrów z [...] stycznia 2016 r. o zawieszeniu organów skarżącej gminy i ustanowieniu zarządu komisarycznego. Jako podstawę wznowienia powołano art. 271 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (jednolity tekst ustawy - Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.), wskazując na okoliczności, z których wynika, iż skarżącej chodzi o podstawę wznowienia polegającą na tym, że wskutek naruszenia przepisów prawa strona postępowania była pozbawiona możności działania. W szczególności z twierdzeń zawartych w skardze o wznowienie postępowania wynika, że pełnomocnik skarżącej gminy przed rozprawą wyznaczoną na dzień 26 października 2016 r. złożyła wniosek o odroczenie rozprawy z uwagi na swoją chorobę i brak możliwości udzielenia dalszego pełnomocnictwa, wynikający z krótkiego czasu pozostałego do rozprawy i zawiłości sprawy, powodujących niemożność zapoznania ze sprawą nowego pełnomocnika, zaś Naczelny Sąd Administracyjny wniosek o odroczenie rozprawy oddalił i po jej zamknięciu wydał wyrok.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne