Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2017 r., sygn. I OSK 2773/15
Zauważa się przede wszystkim, że jakkolwiek czynność procesowa sporządzenia pisemnego uzasadnienia dokonywana już po rozstrzygnięciu sprawy i ma sprawozdawczy charakter, a więc sama przez się nie może wpływać na to rozstrzygnięcie jako na wynik sprawy, to niemniej tylko uzasadnienie spełniające określone ustawą warunki stwarza podstawę do przyjęcia, że będąca powinnością sądu administracyjnego kontrola działalności administracji publicznej pod względem jej zgodności z prawem rzeczywiście miała miejsce i że prowadzone przez ten Sąd postępowanie odpowiadało przepisom prawa.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: sędzia NSA Jolanta Rajewska sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej ze skargi kasacyjnej K. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 czerwca 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 1598/14 w sprawie ze skargi K. T. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zajmowanego stanowiska i przeniesienie do dyspozycji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 czerwca 2015 r. o sygn. akt II SA/Wa 1598/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę K.T. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 lipca 2014 r. nr [..] w przedmiocie zwolnienia z zajmowanego stanowiska i przeniesienia do dyspozycji.
Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w dniu 30 maja 2014 r. wystąpił z wnioskiem personalnym o zwolnienie K.T. z zajmowanego stanowiska i przeniesienie do dyspozycji Komendanta Głównego Policji. We wniosku stwierdzono, iż na podstawie ankiety przeprowadzonej w dniu 22 lutego 2014 r., na wniosek Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Zakładzie Daktyloskopii przez psychologów z Komendy Głównej Policji, oceniono konieczność jak najszybszego zbudowania nowych relacji pomiędzy pracownikami a kadrą kierowniczą Zakładu Daktyloskopii. Wskazano również na brak właściwych relacji na płaszczyźnie służbowej pomiędzy kierownictwem Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji a K.T., co skutkuje nieprawidłową organizacją pracy w zakładzie i sprzyja stwarzaniu negatywnej atmosfery pracy, obniżającej jej efektywność. We wniosku wskazano również na zasadność wykorzystania wiedzy oraz doświadczenia zawodowego policjanta z zakresu prowadzenia projektów naukowo - badawczych na samodzielnym stanowisku służbowym w innej komórce organizacyjnej Policji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty