24.02.2017

Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2017 r., sygn. II OSK 1600/15

W doktrynie, jak i orzecznictwie wskazuje się, iż studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nie jest aktem ustanawiającym przepisy gminne. Studium nie ma mocy aktu powszechnie obowiązującego. Określa - jako akt planistyczny - jedynie politykę przestrzenną gminy i wiąże wewnętrznie organy gminy w ich planach przy sporządzaniu projektów planów miejscowych. Jako akt kierownictwa wewnętrznego (w stosunkach rada - podporządkowane jej jednostki organizacyjne) określa tylko kierunki i sposoby działania organów i jednostek pozostających w systemie organizacyjnym aparatu gminy przy sporządzaniu projektu przyszłego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studium stanowi więc jeden z etapów poprzedzających uchwalanie planu i nie może stanowić podstawy do wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Teza od Redakcji

 

Dnia 24 lutego 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędziowie sędzia NSA Teresa Kobylecka /spr./ sędzia del. NSA Anna Żak Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. R.-C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lutego 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 2472/14 w sprawie ze skargi M. R.-C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 23 października 2014 r. nr ... w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 2472/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. R.-C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 23 października 2014r., nr ... w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy.

Zarząd Dzielnicy W. m. W., uwzględniając wniosek A. A. S.C. A.M. S. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji, polegającej na budowie budynku usługowego (myjnia samochodowa) na działce nr ew. ... z obrębu ..., położonej przy ul. K. na terenie dzielnicy W. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., po rozpoznaniu odwołania M. R.-C., decyzją z dnia 13 maja 2014r. uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji, wskazując w uzasadnieniu na wady analizy urbanistycznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne